Viskhadzhiev: Geleceğimizi sadece Kafkasya’nın birliğinde görüyorum

KAFKASDER (Çeçen Kafkas Muhacirleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği) Başkanı Ali Viskhadzhiev sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu. Kendisine sorulan sorular üzerine açıklama yaptığını belirten Viskhadzhiev, mikro milliyetçilerin tutumlarının bölücü olduğunu belirterek ve Kafkasya’nın geleceği için birlik çağrısında bulundu.

Sözlerine selam ile başlayan KAFKASDER Başkanı Ali Viskhadzhiev, Kafkas halklarının hepsini kan kardeşi olarak gördüğünü belirtti ve açıklamalarına şöyle başladı:

“Son zamanlarda bana sık sık şu sorular yöneltiliyor. Çerkesler ve Abhazlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Onlara yaklaşımınız nasıl? Kafkasya’nın geleceğini nasıl görüyorsun? O soruların nedeni anlamış değilim ama bu sorulara cevap vermeye karar verdim.

Çerkesleri, Abhazları ve Kafkasya’daki diğer tüm halkları kan kardeşim olarak görüyorum ve Kafkas halklarının hepsine büyük saygı duyuyorum. Bizi kardeşlik bağlarıyla birbirimize bağlayan çok zengin ve asırlık bir kültürümüz var.

Zamanında Kafkasya’nın bağımsızlığı için yapılan savaşlarda Çerkesler, Kabardeyler, Ubıhlar, Şapsığlar, Abhazlar ve Kafkasya’nın diğer tüm halklarının göstermiş olduğu cesaretin ve kahramanlığın yanı sıra, bu halkların sahip oldukları güzel adetlerin ve zengin kültürlerinin dünyada eşi benzeri yoktur.” 

Kafkasya’nın bağımsızlığı için Kafkas halklarının göstermiş olduğu cesarete dikkat çeken Viskhadzhiev, “Eski zamanlardan beri sahip olduğumuz kardeşliğin tekrar canlanması için elimizden geleni yapmamız gerektiğine inanıyorum ve elimden geleni yapmaya hazırım.” diyerek açıklamasına sürdürdü.

“Tüm dünyaya, anavatan Kafkasya için nasıl savunulur, savaşılır ve vatanı için nasıl şehit düşülür göstermiş bir halk. Bunu çok iyi hatırlıyoruz ve buna değer veriyoruz! Şüphesiz ki, bazı mikro-milliyetçiler bizi bölmeye ve aramızda husumet çıkarmaya çalışırken kalbim acıyor.

Türkiye’de uzun zamandır yaşıyorum ve burada Çeçenler dahil olmak üzere Kafkas halklarının sözde temsilcilerinden bazılarında bu tür davranışları gözlemlediğim için çok üzülüyorum. Çok eski zamanlardan beri sahip olduğumuz kardeşlik, yakınlık ve karşılıklı saygı duygularımızın tekrar canlanması için elimizden geleni yapmamız gerektiğine inanıyorum ve yapmaya hazırım.”

Kafkasya’da tarih boyunca bir bütün olarak yaşadıklarını, üzüntülerin ve acılarını beraber paylaşıldığını hatırlatan Viskhadzhiev sözlerini şöyle noktaladı: “Geleceğimizi sadece Kafkasya’nın birliği içinde görüyorum. Bizim için başka bir seçenek yoktur! Aksi takdirde hepimiz yok olmaya mahkumuz. Yüce Allah bize birlik ve beraberlik versin.”