Valeri Hatajuko: Martin Koçesoko ve ailesi tehdit ediliyordu

Nalçik’teki Xabze Derneği Başkanı Martin Koçesoko’nun tutuklanmasıyla ilgili konuşan Kabardey-Balkar Cumhuriyeti İnsan Hakları Bölge Temsilcisi Valeri Hatajuko son olayları değerlendirdi.

Koçesoko’nun tutuklanmasının arka planındaki olaylara dikkat çeken Hatajuko, Duma’nın aldığı dil kararından sonra Koçesoko’nun verdiği mücadeleyi ve ardından gelişen olaylara dikkat çekti.

18 Haziran 2018 tarihinde Duma’dan geçen bir kanunla Rusya Federasyonu’na bağlı cumhuriyetlerdeki diller seçmeli hale getirilmişti. Yeni alınan kararla okullardaki ana dil zorunluğu kaldırılarak ana diller seçmeli ders haline getirilmişti. Gazetecilere göre alınan kararlar Kafkasya’daki halkları oldukça rahatsız etti. Olaylar sonrası Kafkasya’nın çoğu bölgesinde aydınlar ve halk yasağa sert tepki gösterdi.

Hatajuko, Koçesoko’nun da olaylara karşı sert tepki gösteren bir aktivist olduğunu belirtti.

Hatajuko, “Koçesoko, Duma’nın kararından sonra çeşitli konuşmalar ve eylemler düzenledi. Yasaya karşı tüm gücüyle mücadele verdi. O, yasanın Kafkas dillerini yok edeceğini ve üzerimize düşeni şimdi yapmamız gerektiğini vurgulardı. Yeni yasaya karşı gelenlerin en heyecanlılarındandı. 26 Mayıs günü Nalçik’te aktivistlerle bir toplantı yapılmıştı. Xabze Derneğinde gerçekleşen toplantıyı Koçesoko organize etmişti. Gündem olarak federalizmin son dönemdeki problemleri masaya yatırıldı. Toplantıda dil yasası ve özerklik gibi bazı kritik konular tartışıldı.” dedi.

Toplantı sonrası Koçesoko’nun yaşadığı baskılara değinen Hatajuko, “Koçesoko ve ailesinin yaşadığı Baksan’daki evine hükümet yetkilileri ve polisler gitti. Ailesini, ‘Oğlunuz yanlış işlerle uğraşıyor, siz onu durdurun, durdurmazsanız hem sizin hem de onun sonu kötü olacak!’ şeklinde tehdit ettiler.” dedi.