Ukrayna’daki Gürcü savaşçılardan Abhazya ve Güney Osetya talebi

Ukrayna’daki bölgesel savunma için uluslararası lejyonda bulunan yüzleri maskeli Gürcü savaşçılar, 10 Mart’ta bir video yayımlayarak Abhazya ve Güney Osetya topraklarının Gürcistan’a bağlanması için çağrı yaptılar.

Gürcü savaşçılar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta işgal emri vermesinden bu yana Rus silahlı kuvvetlerinin Ukrayna’da şiddetli bir direnişle karşılaştıklarını, Ukrayna’daki mevcut durumun Gürcistan için bir fırsat olduğunu dile getirdiler.

Sosyal medyada yayımlanan videoda Gürcü savaşçılar, “Ukrayna’da özgürlük için savaşan biz Gürcüler, Gürcistan’ın özgürlüğü için de savaşmaya hazırız. Bu nedenle sizi silaha sarılmaya ve düşmana saldırmaya çağırıyoruz. Böyle bir şansımız bir daha asla olmayacak.” ifadelerini kullandılar. Tam hali YouTube’a yüklenen videoya on binlerce yorum yapıldığı görülüyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin yabancı savaşçı çağrısı sonrası Gürcistan’dan çok sayıda gönüllü Ukrayna’daki Gürcü Milli Lejyonu’na katıldı. Gürcü Milli Lejyonu’nun kurucusu Mamuka Mamulaşvili, yaklaşık bin kişinin daha Ukrayna’daki gönüllü birliklere katılacağını açıkladı. Medyaya yansıyan bilgilere göre geçtiğimiz hafta Rus işgaline karşı direnişe katılmak için yaklaşık 60 Gürcü savaşçı Tiflis Uluslararası Havalimanı’nda Kiev’e doğru hareket etti.