Ukrayna istihbaratı Kadirov’a bağlı birliklerin görüşmelerini yayımladı

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Müdürlüğü, işgalci Rus güçleriyle Ukrayna topraklarına giren Kadirov’a bağlı birliklerin telefon görüşmelerini yayımladı.

Ukrayna istihbaratı resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan verilerde Kuzey ve Güney Taburları, OMON ve Ahmet-Grozni Birliği’nin parçaları olarak Ukrayna’ya giren Kadirov askerlerinin toplam sayısının 1.200 kişiye ulaştığı aktarıldı.

Ahmet-Grozni Tabur Komutanı Anzor Bisayev’in, Çeçenya Parlamentosu Başkanı Magomed Davudov ve Başbakan Yardımcısı Abuzaid Vismuradov ile telefon görüşmeleri yaptığı saptandı. Paylaşılan verilere göre, Güney Tabur Komutanı Hüseyin Mezhidov ise Çeçenya Enformasyon ve Basın Bakanı Ahmed Dudayev’i toplam yedi kez aradı.

Ukrayna tarafı, Kadirov’a bağlı birliklerin cep telefonu ve IMEI (International Mobile Equipment Identity – Uluslararası Mobil Cihaz Kodu) numaralarını da paylaştı. Yayımlanan veriler arasında Anzor Bisayev ve Hüseyin Mezhidov’un bilgileri de bulunuyor.

Kuzey Taburu Komutanı Magomed Tuşayev’in ise Ukrayna ordusu tarafından 26 Şubat’ta öldürüldüğü belirtildi. Ancak Ramzan Kadirov, Tuşayev’in hayatta olduğu konusunda ısrarını sürdürüyor.