Türkiye’deki Çeçenler ölümle karşı karşıya

Çeçenya hükümetinin eski güvenlik görevlisi Ahmed Arsanukayev’in akrabaları, Türkiye’de yaşayan Kadirov muhalifi yazarlar Hasan Halitov ve Rustam Naurbayev’in Çeçenya’da ve Türkiye’de yaşayan ailelerine karşı kan davası başlattıklarını açıkladı.

Çeçenya hükümetine yakın sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan videoda, Arsanukayev’in de aralarında bulunduğu bir grup, Halitov ve Naurbayev’in Çeçenya’da yaşayan akrabalarının evlerine gerçekleştirilecek baskını ve aile fertlerinin nasıl öldürüleceğini ayrıntılarıyla anlatıyor.

Arsanukayev’e göre Halitov ve Naurbayev, Arsanukayev’in Türkiye’de yaşayan aile üyelerine saldırdı ve kamera önünde Kadirov’a hakaret etmeye zorladı.

Arsanukayev ve aile üyeleri aynı zamanda Halitov ve Naurbayev’in Türkiye’de yaşayan aile üyelerinden ve küçük çocuklarından da intikam alacaklarını belirterek, “Sadece Türkiye’ye gitmek gerekiyor. Çocukları olduğunu biliyoruz. Neye ihtiyacımız olduğunu da öğrendik.” ifadelerini kullandı.

Kan davasına karşı Çeçenya hükümeti ve güvenlik güçleri henüz bir açıklamada bulunmazken 7 Eylül’de Halitov’un 75 yaşındaki babası ve iki erkek kardeşi Çeçenya ve Moskova’da gözaltına alınarak Achhoy-Martan’da bulunan hükümete ait bir binaya nakledildi.

Bilindiği üzere Avrupa ülkelerinde geçtiğimiz birkaç yıl içinde, Ramzan Kadirov’u eleştiren Çeçenlere yönelik suikast girişimleri ve cinayetler gerçekleşti. Daha önce Kadirov’un kendisi ve çoğu Rus emniyet güçlerinde rütbesi olan yakın çevresi, hükümet yetkililerini eleştirenlere ve terör zanlılarının ailelerine karşı kan davası başlattıklarını açıklamıştı.