Türkiye’deki Çeçen muhaliflere devlet koruması sağlandı

Türkiye’de Çeçen muhaliflere yönelik suikast girişimi hazırlığında olan dört Rus, bir Ukrayna ve bir Özbekistan vatandaşının tutuklanmasının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü Çeçen diasporası temsilcilerine devlet koruması sağladı. Türkiye’de yaşayan Çeçen muhalifler de güvenlik önlemlerini artırdı.

Ramazan Kadirov’un güvenlik güçleri tarafından ölümle tehdit edilen ve Türkiye’de yaşayan Çeçen muhalif Hasan Halitov konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Dikkat çekmeden hedef belirlemek için farklı kişilere ihtiyaçları vardı. Bu yüzden bir Ukraynalı ve bir Özbek tetikçiyle birlikte çalıştılar. Herkes bilir ki, birkaç Çeçen birlikte görülürse kolluk kuvvetlerinin dikkatini çeker. Kadirov yönetimine hizmet ediyorlar, insanları öldürülüyor, para aklıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Halitov tutuklulardan birinin birçok suikast ile ilişkili olduğunu belirterek diğer grup üyelerinin, Amerikalı gazeteci Paul Klebnikov ve Çeçenya eski Başbakan Yardımcısı Yan Sergunin’i öldürmekle suçlanan Kazbek Dukuzov ile yakından ilişkili olduğunu ifade etti.