Türkiye’de Kadirov’un üst düzey adamına dayak atıldı

Ramzan Kadirov’un tetikçisi olduğu iddia edilen eski polis şefi Beslan Edilov, Antalya’da kimliği belirsiz kişiler tarafından dövüldü.

Çeçenya’da ağır insan hakları ihlallerine karışan ve Çeçen muhaliflere yönelik eylemde bulunacağı öngörülen Beslan Edilov’un tartaklanması videoya alınıp sosyal medyada paylaşıldı.

Türkiye’deki Çeçen muhaliflerin iletişimini sağlamak için kurulan “Security Turkey” isimli Telegram kanalında yayımlanan videoda olayların ne zaman gerçekleştiği belirtilmiyor. Videonun içeriğinde Edilov’a Türkiye’ye neden geldiği ve kime istihbarat aktardığı soruluyor. Edilov, kimseye zarar vermediğini eşi ve çocuklarıyla Türkiye’ye geldiğini belirtiyor.

İnsan hakları aktivisti Abubakar Yangulbayev videoyla ilgili açıklamalarda bulunarak Edilov’un daha önce Türkiye’de dövülen Abdurrahman isimli başka bir Kadirovcu gibi Çeçen muhaliflerin kaçırılmasına ve işkence görmesine karıştığını aktardı.

Grozni TV Kanalı’nın başkanı Çengiz Ahmadov ise Kadirov’un tetikçisi Edilov’un tartaklanması sonrası Türkiye’deki Çeçenlere yönelik hakaret içeren bir video paylaştı.