Türkiye Başbakanı Yıldırım İle Rusya Başbakanı Medvedev Görüştü

Başbakan Binali Yıldırım: Rüsya ile zor dönemden geçtik fakat bundan sonra ileri odaklanmalıyız.

Başbakan Binali Yıldırım ve Rus mevkidaşı Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev ile yaptığı görüşme sonrası açıklamada. Başbakan Yıldırım, ikili ilişkilerin ilerlemesinde olumlu gelişmelerin kaydedildiği mesajı vererek. “Son bir yılda zor günler geçirdik ancak geride kaldı, geleceğe odaklanalım” Başbakan Medvedev, “Ortak çabalarımız sayesinde ilişkilerimizdeki zor sayfayı çevirmiş olduk.”

Başbakan Yıldırım:

Dışarıda hava ne kadar soğuk olsa da görüşmelerimiz oldukça sıcak ve samimi. İlişkileri Kasım 2015’in ötesine götürmek hedefimiz, süreç hızlandırılarak hedef yakalanmalı. Zor günler geçirdik, bunlar geride kaldı. Geleceğe odaklanalım. Enerji alanında Türkiye Rusya tam işbirliği içinde. Enerji, ulaşım, tarım gibi konuları Bakanlar ve Sayın Medvedev ile etraflıca konuştuk. Enerji alanında Türkiye ile Rusya tam bir stratejik işbirliği içerisinde. Memnuniyetle söyleyebilirim ki Türkiye Rusya ilişkileri tarihi geçmişine yakışır şekilde ekonomik bakımdan çok daha ileriye taşıyacağız. Türk akımını bölgesel proje olarak görüyoruz. Türkiye Rusya’nın stratejik işbirliğini daha da ileriye taşıyacak. Turizm Türkiye ve Rusya arasında son bir yıl öncesine kadar çok önemli bir noktaya gelmiştik. Sebebine girecek değilim, biliyorsunuz. Şunu açıkça söyleyebilirim terörden etkilenmeyen ülke yok, tedbirleri alıyoruz. Alınan kararlar var. Bunun herhangi bir üzücü sonuca yol açmaması için istihbarat paylaşımımız var. Güvenlik meselesinin amacı dışında kullanılması doğru değil. Misafirlerimizin güvenliğini sağlamak hükümetimizin görevi. Akkuyu 2023’te faaliyete geçmeli. Bu konuda iki başbakan olarak işin takipçisi olacağız.

Başbakan Medvedev:

Sorunların üstesinden geliyoruz. Ekonomide sürdürülebilir büyüme sağlanmalı. Ortak yatırım fonu seneye faaliyete başlayacak. Rusya Türk Akımı anlaşmasını yakın zamanda onaylayacak. Akkuyu nükleer güç santraline stratejik proje statüsünün verilmesi için gereken tüm belgelerin yakında tamamlanacağını umuyoruz. Akkuyu çok önemli bir proje olduğunun altını çizmek istiyorum. İstediğimizden daha yavaş ilerliyor. Türkiye’nin 100. yıl dönümünde Akkuyu devreye girecek. 100 milyarlık ticaret hacmine ulaşabilmemiz mümkün. Türk Akımının Avrupa’ya uzanması konusunu Türkiye ile görüşeceğiz. Dış meseleler iki ülkenin devlet başkanı ve Cumhurbaşkanı arasında ele alınıyor. Suriye son derece zor bir durumda bulunuyor. Suriye meselesinin çözümü iç dialogun kurulmasıyla mümkün olabilir. Suriye’de adete yuva kuran terörü örgütleri var. Terör tehdidinin ne olduğu konusunda ortak görüşümüz var. Kültür alanındaki işbirliğimiz sürecek. Bu görüşmeler ilişkilerimize hız kazandıracaktır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2017′ nin ilk yarısı görüşmesi bekleniliyor.

Ajans Kafkas – Nurçin Arslan

yitik-kule-reklam-resmi