Times: Çeçenler Donbas’ta Ukrayna için savaşıyor

İngiliz basını, Çeçen IŞİD militanlarının Ukrayna hükümeti tarafında Rusya’ya karşı savaştığını iddia ediyor.

Times’a göre askerler, Şeyh Mansur ve Cohar Dudayev taburları olarak savaşıyor. Ayrıca, Çeçen militanların Suriye ve Irak’taki IŞİD eğitim kamplarında eğitilmiş olmalarına dikkat çekiliyor. Nihai hedefleri ise bölgenin “ortak düşman” Rusya’ya karşı kurtarılması ve savaşın devamı olduğu belirtiliyor.

The Times muhabiri, Ukrayna’da Mariupol yakınlarında Şeyh Mansur Taburu’na katılan Çeçen askerlere ulaştı. Direnişçilerin Irak ve Suriye’deki IŞİD eğitim kamplarında askeri eğitim aldıklarını, taburun Temmuz 2014’te Rusya Federasyonu’nda yasaklanan Pravy Sektor girişimi ile kurulduğunu ve Çeçen İçkerya Cumhuriyeti’nin destekçisi olan Müslim Çeberlov önderliğinde komuta edildiğinin altı çiziliyor.

Yapılan görüşmede Ukrayna’daki Şeyh Mansur Taburu olarak bilinen Çeçen taburu lideri Müslim Çeberlov, Doğu Ukrayna isyancılarının “Kremlin destekli” olduğunu ve Moskova’nın büyük çaplı bir istila hazırlığı içerisinde olduğunu belirtiyor. Çeberlov, yasaların dışında etkin bir şekilde faaliyet gösterdiklerini, orduya veya polise bağlı olmadıklarını ve bu durumun herhangi bir paramiliter örgüt için gereklilik olduğunu belirtiyor.