Suriye’de bulunan Çeçen komutan Ukrayna tarafında Rusya’ya karşı savaşacak

Suriye’deki Ecnadul Kavkaz grubunun lideri Çeçen komutan Rüstem Hacıyeva, Rusya’ya karşı savaşmak için Ukrayna’ya gitti.

Suriye’deki Ecnadul Kavkaz (Kafkas Askerleri) grubunun lideri Rüstem Hacıyeva’nın (Abdülhakim Şişani) Ukrayna’ya geçtiği öğrenildi. Hacıyeva’nın bir grup arkadaşıyla birlikte Ukrayna’ya gittiği ve Rusya’ya karşı savaşacakları açıklandı. Suriye’de yaklaşık olarak 100-200 kişilik grubu olduğu iddia edilen Hacıyeva’nın adamlarıyla birlikte Ukrayna Bölgesel Savunma Uluslararası Lejyonu içerisinde Ahmed Zakayev’e bağlı kurulan Özel Amaçlı Tabur’a (OBON) katıldığı bilgisi verildi.

1981 yılında Çeçenya’da doğan Rüstem Hacıyeva, İkinci Çeçenya-Rusya Savaşı’nda aktif olarak Rusya’ya karşı savaştı. Hacıyeva, 2009 yılında Çeçenya’da yaralanmasının ardından Türkiye’ye geldi. Rusya tarafından aranan Hacıyeva, 2013 yılında Suriye’ye gitti ve bölgede Beşar Esad rejimine karşı savaştı. 2015 yılında Ecnadul Kavkaz grubunun kurulmasına öncülük eden Hacıyeva, Suriye muhalefeti içerisindeki çatışmalar nedeniyle grubun faaliyetlerini 2017 yılında dondurma kararı aldı.

Rusya yanlısı Çeçen hükümeti lideri Ramzan Kadirov, Rüstem Hacıyeva’yı öldüren kişiye birkaç milyon dolar verileceğini ilan etmişti.


Yorumlar
  1. seferberlik sonrasında askere alma işlemlerinde Kuzey Kafkasya’ daki Adıga ve Abaza popülasyonunu yok etmeye yönelik eylemsellikler olduğu düşünülmektedir. Nitekim egemen güç ve onların kuklaları Adıga ve Abaza nüfusu askere yazmaktalar. Diğer etnik kökenler ise kukla yöneticileri ve ekonomik güçleri sayesinde sayesinde kaçmaktalar. BÜTÜN BU OLANLAR KARA KAPLI DEFTERE YAZILMAKTADIR.