Suriye’de 900 Dağıstanlı savaşıyor

Dağıstan İçişleri Bakanı Abduraşid Magomedov, çok sayıda Dağıstanlının eşleri ve çocukları ile Suriye’ye IŞİD saflarında savaşmak için gittiğini açıkladı. Magomedov’un açıklamasına göre, Dağıstan’dan Suriye’ye giden tüm erkekler hakkında federal düzeyde arama kararı bulunuyor.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, RF Başsavcısı Yuri Çayka, Kasım ayında, Rusya dışında silahlı eylem yapan gruplara katılan RF vatandaşları hakkında 650 davanın açıldığını açıklamıştı. Yevgeni Sısoyev ise, daha önceden, yaklaşık 7 bin Rusya ve BDT vatandaşının IŞİD saflarında savaştığı açıklamasını yapmıştı.

9 Aralık’ta Dağıstan Üniversitesi öğrencileri ile görüşen Magomedov, “Şu anda yaklaşık 900 Dağıstanlı Suriye’de IŞİD saflarına katıldı. Bazıları sahte dini fikirlere dayanarak eşleri ve küçük çocuklarını da yanlarına aldılar. Tüm bu kişiler hakkında arama emri bulunuyor” açıklamasında bulundu.

Dağıstan’da ciddi çatışmalı bölgelerin bulunduğunu ifade eden bakan, “Şu anda çatışmalar daha çok Güney Dağıstan’da yaşanıyor, dağlık bölgelerde: Şamilski, Hunzahski, Gunibski, Tsumadinski, Tsuntinski” açıklamasında bulundu.

Her an bir şeylerin olabileceğini ifade eden bakan, “Bu ideolojinin nereden geldiğini anlamak istiyoruz. Bu gençler, tek bir kitap bile okumadan bize nasıl yaşayacağımızı dikte ediyorlar” dedi.