Suikast sonucu öldürülen Çeçen aktivist Polonya’da anılıyor

Polonya Parlamentosunun alt meclisi Sejm’de Amina Okuyeva’nın fotoğraflarından oluşan sergi açıldı.

Belsat sitesinin haberine göre, Polonya Parlamentosunun alt kanadı Sejmde, Ukrayna’da 2017 yılında  suikast sonucu öldürülen Çeçen aktivist, gönüllü asker Amina Okuyeva’nın anısına fotoğraf sergisi açıldı.

13 Mart günü açılışı gerçekleştirilen serginin açılış törenine Amina Okuyeva’nın annesi İrina Kaminskaya katıldı. Leh kökenli Ukrain olan İrina Kaminskaya, öldürülen kızının hayat hikayesini anlattı.

Okuyeva’nın annesi, “Bu sergi Ukrayna’da savaşın devam ettiğini hatırlatmak için hazırlandı. Her ülke ancak oğulları ve kızları bunun için hayatlarını feda etmeye hazır olduklarında özgürlüğe kavuşur. Ve orada, savaşta, Ukrayna ulusunun en iyi oğulları ve kızları hayatlarını kaybediyor. Bir insan satın alınamıyorsa, köle yapılamıyorsa, böyle bir insan sonra öldürülüyor. İşte bu yüzden kızımı öldürdüler. Çünkü doğruyu söylemekten korkmayan cesur bir insandı. Özgürlük için ölenler – biz onları hatırladığımız sürece yaşarlar.” şeklinde konuştu.

Açılış sırasında konuşan Sej Başkan Yardımcısı Ryszard Terlecki, “Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlığının yıl dönümünde Ukrayna’nın özgürlüğü ve bağımsızlığı için verilen mücadelenin kahramanlarından birine ithaf edilen bu sergiyi açıyoruz.” dedi.

30 Ekim 2017 tarihinde Kiev bölgesindeki Glevaha kasabası yakınlarında bulunan demiryolu geçişinde kimliği belirsiz şahıslar tarafından Amina Okyeva ve eşi Adam Osmayev’in bulunduğu arabaya ateş açıldı.  Okuyeva silahlı saldırı sonucu olay yerinde hayatını kaybederken eşi Adam Osmayev ise yaralandı. Amina Okuyeva, 1 Kasım’da son yolculuğuna uğurlandı. Okuyeva’nın vasiyetine göre cenazesi, Ukrayna’nın Dnipro şehrinde 2015 yılında öldürülen komutanı İsa Munayev’in yanına defnedildi.

Kaynak: qha