Şeyh Mansur Taburu’ndan Kafkasyalılara çağrı: Özgürlüğü savunanlar sessiz kalmamalı

Kiev’de Rus güçlerine karşı Ukrayna saflarında savaşan Şeyh Mansur Taburu’nun komutanı Müslim Çeberlov, Avrupa’da yaşayan Kafkas halklarına ve Rus işgal güçlerinin yanında savaşan Kadirov’un askerlerine çağrıda bulundu.

Müslim Çeberlov tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şu an Ukrayna’da insanlığın kaderi yeniden belirleniyor. Özgürlüğü savunanlar sessiz kalmamalı. Avrupa’da yaşayan Çeçenler, İnguşlar ve diğer Kafkas halklarının temsilcilerinin Rus işgalcilere karşı Ukrayna halkının yanında mücadeleye katılmak istediklerini biliyorum.

Onları Ukrayna Hükümeti ve Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin kararıyla oluşturulan yabancı lejyona katılmaya çağırıyoruz. Bu lejyon tamamen Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne bağlıdır. Sadece Ukrayna topraklarını müdafaa edecektir. Kuzey Kafkasyalılardan ve diğer milletlerden tüm gönüllüler lejyona kaydolduktan sonra taburumuza katılabilirler.

Ayrıca, Rus askerlerinin yanında Ukraynalıları öldürmeye gelen Kadirovcular ve diğer Kafkasyalılardan da bahsetmek istiyorum. İtiraf etmeliyim ki aranızda buraya gelmek istemeyenler var ve ruhlarının derinliklerinde bu savaşa karşılar. Bu nedenle sizleri doğru kararı vermeye ve teslim olmaya davet ediyoruz.”