Sel felaketinden etkilenen Abhaz köyleri için yardım çağrısı

Düzce’de meydana gelen sel felaketinde oluşan yaralar sarılmaya çalışıyor.

17 Temmuz günü başlayan sağanak yağışın etkilerinin devam ettiği Düzce köylerinde maddi kayıpların giderilmesi için sivil toplum kuruluşları harekete geçti.

Sel felaketinden etkilenen Abhazların yoğun olarak yaşadığı Dilaver, Esmahanım ve Uğurlu köylerine yardım ulaştırılması için köylülerle temasa geçildi.

Yardım çalışmalarıyla ilgili Abhaz Dernekleri Federasyonu, “Yapılacak yardımların listesi hazırlanmıştır. Süreçten kısaca bahsetmek gerekirse; afet bölgesindeki soydaşlarımız, kendi aralarında yaptıkları toplantıda; devlet harici yardımları kabul edip etmemeyi konuşmuş ve kardeşleri tarafından gönülden yapılmak  istenen yardımları reddetmelerinin uygun olmayacağı görüşünde buluşmuşlardır. Bu karardan sonra çalışmalarına başlayan komisyon liste oluşturmuş ve ilgili kolileri Düzce’de hazırlatarak hızlıca yerlerine ulaştırma kararı almıştır.” açıklamasını yaptı.

Temel gıda ve temizlik malzemelerinin yer aldığı yardım kolilerinin yetkililer tarafından mağdurlara ulaştırılacağı belirtilen açıklamada, acil ihtiyaçların giderilmesinin ardından ihtiyaca göre eşya temininin yapılacağı vurgulandı.

Abhaz Dernekleri Federasyonu hesap numarasına yatırılabilen yardım tutarıyla ilgili detaylı bilgiler federasyonun resmi internet sitesinde bulunuyor.