Rusya’nın Yunanistan’a Destek Planı: Enerji

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, Yunanistan’ın krize giren ekonomisini direk enerji ulaşımı ile canlandırmanın yollarını araştırdıklarını söyledi.

Alexander Novak olası bir anlaşmanın önümüzdeki haftalarda gerçekleşebileceğinin sinyalini de verdi.

Moskova’da gazetetcilere yaptığı açıklamada “Rusya Federasyonu enerji sektöründeki işbirliğini arttırma yoluyla Yunan ekonomisinin canlandırma niyetinde. Yunan Hükümeti’ne yakın gelecekte enerji ulaşımını direk sağlamanın yollarını araştırıyoruz.” diyen bakan,  önümüzdeki birkaç hafta içerisinde olası bir anlaşmanın mümkün olabileceğini belirtti.

Bu ay başında Avrupa Birliği Rusya sefiri Vladimir Chizhov, Moskova’nın Yunanistan’a alt yapı yatırımlarının özelleştirilmesi vesilesiyle yardıma hazır olduğunu belirtmişti.

Yunanistan’ın 270 Milyar Doları  Avrupa Merkez Bankası, IMF ve diğer Eurozone ülkeleri arasında paylaştırılan toplam  kamu borç stoğu 350 Milyar dolar.

5 Haziran’da yapılan referandumda, Yunan halkı kreditörlerin olası yeni borçlar için talep ettiği reformları reddetmişti. Atina Perşembe günü, bazı kreditörlerin vergi kesintileri ve emekli maaşlarında düzeltmeler ile birlikte taleplerini de içeren bir bir plan sunmuş,  Eurozone Finans Bakanları, bunun üzerine Brüksel’de toplanmıştı.

Bugünse ajanslar Atina ile AB’nin yeni bir kurtarma planında anlaştıklarını duyurdu.

Kaynak: Sputnik