Rusya’nın Çeçenya’da işlediği savaş suçları Lahey’de protesto edildi

Avrupa’da yaşayan Çeçen topluluğu temsilcileri, Rusya hükümeti ve güvenlik güçlerinin Çeçenya vatandaşlarına yönelik işlediği savaş suçlarını protesto etmek için Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi önünde toplandı.

Avusturya, Hollanda, Belçika ve Fransa’dan yüzden fazla Çeçen’in bir araya geldiği eylemde katılımcılar Çeçen İçkerya Cumhuriyeti bayraklarının yanı sıra Ukrayna ve Azerbaycan bayrakları da taşıdı. Ukrayna’dan temsilcilerin ziyaret ettiği eylemde Rus ordusunun Ukrayna’yı işgali de kınandı.

2014 ve 2018 yıllarında Rus güçlerinin Çeçenya vatandaşlarına yönelik gerçekleştirdiği insani suçlara ilişkin kanıtlarla Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvuruda bulunan Uluslararası Barış ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Said Emin İbragimov mahkemenin bu suçlara ilişkin soruşturmaya yer olmadığına yönelik kararını temyiz edeceklerini belirtti.

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı Ahmed Zakayev’in de bulunduğu protesto eyleminde Zakayev açıklamalarda bulunarak Çeçen halkının Rusya’ya bağımlı olmayı asla kabul etmeyeceğini aktardı.