Rusya’da ulusal güvenliği tehdit etmekle suçlanan vatandaşlıktan çıkarılacak

Rus devlet haber ajansı RIA’nın haberine göre imzalanan yasa çerçevesinde ulusal güvenliği tehdit eden Rus vatandaşları ve sonradan Rus vatandaşlığı alanlar vatandaşlıktan çıkarılabilecek.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ulusal güvenliği tehdit eden Rusların vatandaşlıktan çıkarılmasına ilişkin yasayı imzaladı.

Rus devlet haber ajansı RIA’nın haberine göre yürürlüğe giren yasa çerçevesinde ulusal güvenliği tehdit eden Rus vatandaşları ve sonradan Rus vatandaşlığı alanlar bu haklarını kaybedebilecek.

Putin geçen kasımda, orduyu eleştiren ya da ordu hakkında yalan haber yayan Rusların vatandaşlıktan çıkarılmasını parlamentoya önermişti.

Ülkede Nisan 2022’de kabul edilen vatandaşlık yasasında değişiklikler yapılmasını isteyen Rusya Devlet Başkanı, özellikle vatandaşlığın iptali ile cezalandırılabilecek suçların milletvekillerince yeniden gözden geçirilmesini önerdi.

Bu çerçevede, Rusya’nın silahlı kuvvetleri hakkında yalan haber yaymaktan veya orduyu itibarsızlaştırmaktan suçlu bulunan kişilerin pasaportlarının iptal edilmesi söz konusu hale geldi.

Rusya’nın toprak bütünlüğünün ihlal edilmesi çağrısında bulunurken yakalananlar da yasaklı örgütlere mensup kişilerle birlikte Rus devleti tarafından vatandaşlıktan çıkarılabilecek.

Rusya vatandaşlığına geçenlerin pasaportları da yalan haber yaydıkları ve ülke ordusunun itibarını zedeledikleri gerekçesiyle ellerinden alınabilir.

Vatandaşlığın iptali ile cezalandırılabilecek suçların genişletilmiş listesi aşırıcılığa teşvik, Rusya bayrağına hakaret, terörizm, bir hükümet yetkilisinin hayatını tehdit ve uyuşturucu kaçakçılığını içeriyor.