Rusya Suriye’de Çerkesleri vurdu

Rusya hava kuvvetleri, Suriye’de Kafkasyalıların köylerini bombaladı.

“Amerika’nın Sesi” gazetecilerinden Fatima Tlisova, Facebook sayfası üzerinden, Rusya’nın Suriye’de Kafkasyalıların köylerini bombaladığını duyurdu.

Tlisova, “Yerel kaynaklar, Rusya’nın bugün (30 Eylül) Humus yakınlarında üç köyü bombaladığını açıklıyor. Bombalanan köylerin üçü de, Suriye’deki Kafkasya diasporasının köyleri. Biri Dağıstanlıların köyü, ismi Deir Fuol. Diğer ikisi de Aseleh ve Abu Hamamah isimli Çerkes köyleri” açıklamasında bulundu.

Diğer Suriyeli Çerkes kaynaklar da bu bilgiyi doğruladı.

Bombardımana uğrayan Der Fuol köyünde ölü ve yaralılar mevcut. Der Fuol köyünün bir Çerkes köyü olduğu ve orada Bjedugların yaşadığı kesinleşti.

Caucaus Review haber ajansının verdiği bilgilere göre, Rusya Federasyonunda bulunan Suriyeli mülteciler, köyün ilk başta Dağıstan köyü olduğunu, sonraları köye diğer Çerkeslerin ve Arapların da yerleştiğini söyledi. Köy muhalefetin kontrolünde ve çoğunlukla Esed karşıtı kişiler meskun.

Andzor Kabard’ın Suriyeli Çerkeslerden aldığı bilgiye göre ise adı geçen iki köy dahil olmak üzere, Humus bölgesindeki tüm Çerkes köyleri Esed’in kontrolünde. Bu sebeple bu iki köy de bombalanmadı. Bu bilgiye göre, sadece, Arap yerleşim yerleri olan Ar Rastan ve Telbiseh ile açıklamada ismi geçen Dağıstan köyü (Deir Foul) bombalandı. Deir Foul’da Esed’in kontrolünde olan Çerkes köylerinden kaçan çok sayıda Çerkes muhalif yaşıyordu.

Bombalanan köylerin coğrafi konumu, her halükarda, Rusya’nın Suriye’ye girme konusunda yalan söylediğini ortaya koyuyor. Rusya, Suriye’ye IŞİD ile mücadele için girdiğini açıklamıştı. Bombalanan köyler ise, IŞİD’in kontrol ettiği bölgenin çok uzağında bulunuyor. Bombalanan yerler, Esed’e muhalefet eden ama IŞİD’e katılmayan grupların kontrolü altındaki bölgeler.