Rus muhalif Navalnıy’e yakın isimlere soruşturma

Rusya’da muhalefete baskı seçimlerden sonra da devam ediyor. Seçim sonrası 150’den fazla eve baskın düzenlendi. Muhalif lider Aleksey Navalniy’e yakın isimlerin evlerine polisin baskınlar düzenlediğini bildirildi.

Associated Press’in aktardığına göre şu ana kadar Krasnodar’dan Vladivostok’a 150 farklı baskın düzenlendi. Pazar günü yapılan yerel seçimlerde Novosibirsk’te ikinci olan Sergey Boyko’nun da evinde arama yapıldığı belirtildi.

Polis baskınlarının Navalniy’in 2018 başkanlık kampanyasında görev yapan isimleri hedef aldığı düşünülüyor. Navalniy’in seçimlere katılmasına izin verilmese de müttefikleri birçok Rus şehrinde muhalefetin oylarını arttırmıştı.

Navalniy’in müttefikleri geçtiğimiz pazar günü yapılan yerel seçimlerde de birçok bölgede seçimleri gözlemlemiş ve usülsüzlükleri dosyalamıştı. Muhalifler ayrıca seçimlerde yapılan usülsüzlükleri YouTube üzerinden canlı olarak yayınlamıştı. Birçok muhalif, pazar günü yapılan seçimlerle ilgili videolar üretmeye devam ediyor. Leonid Volkov, “Bölgesel ağımızın çalışmalarını bozma girişiminde bulunuyorlar” değerlendirmesinde bulundu. Volkov, polisin binlerce dolarlık ekipmana el koyduğunu da ifade etti.

Kaynak: t24