Putin’e yakın oligark Ukrayna’da ölen Dağıstanlı askerlerin annelerini teselli olsun diye hacca gönderdi

Vladimir Putin’e yakın Dağıstanlı oligark Süleyman Kerimov, Rus ordusu içerisinde savaşırken Ukrayna’da ölen askerlerin annelerini hacca gönderdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen Dağıstanlı oligark Süleyman Kerimov, Rus ordusu içerisinde Ukrayna’da ölen askerlerin annelerini hacca gönderdi. Kerimov’un yaklaşık olarak 1000 Dağıstanlıyı hacca gönderdiği, bunların kaç tanesinin Ukrayna’da ölen askerin annesi olduğunun bilinmediği kaydedildi. Dağıstan Cumhurbaşkanı Sergey Melikov, “Kutsal yerleri ziyaret etmek, sevgili oğullarını kaybeden annelerin acısını biraz olsun hafifletecektir.” ifadesini kullandı.

Rusya Federasyon Konseyi üyesi de olan Süleyman Kerimov, Rusya’nın en zengin dokuzuncu kişisi olarak kabul ediliyor. Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle Kerimov’un 14,5 milyar dolar olarak tahmin edilen servetinin önemli bir kısmına el konuldu. Kerimov, 2017 yılında vergi kaçırma suçlamasıyla Fransa’da tutuklanmıştı, Kerimov bu süreçte Soçi’deki okul inşaatına büyük miktarda bağış yapmış ve bunun üzerine Vladimir Putin kişisel bağlantılarını devreye sokarak Kerimov’u kurtarmıştı.

Süleyman Kerimov’un son olarak Dağıstan’daki Hz. Muhammed Camii inşaatına bağış yapacağı duyurulmuş, Dağıstan halkı ise gerçek ihtiyaçların görmezden gelindiğini savunmuştu.