Petersburg’da tutuklu İnguş aktivistlere destek eylemi

Rusya’nın St. Petersburg kentinde tutuklu İnguş aktivistlere destek eylemi gerçekleşti. Aktivist Marina Ken, tutuklu İnguş aktivistler; Malsag Ujahov, Ahmed Barahoyev ve Zarifa Sautiev’in serbest bırakılması için eylem yaptı.

Ken, 27 Eylül Cuma günü Facebook hesabında, İnguş aktivistler için destek eylemi yapacağını belirten bir paylaşım yaptı. Eylem için meydana inip slogan atan Ken, “İnguş mahkumlara özgürlük” başlıklı afişler dağıttı.

Afişlerin ilkinde, “Nisan ayından bu yana aralarında iki yaşlının da bulunduğu 33 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerin tutukluluk süreleri isteğe bağlı uzatıldı ve mahkumların sağlık durumları gitgide kötüleşiyor.” yazıyor. Bir diğer afişte ise, “İnguş mahkumlarına ve Zarifa Sautieva’ya özgürlük!” yazıyordu. Aktivist Ken’in eylemi sosyal medyada ses getirdi.

Mart ayında İnguşetya’nın başkenti Magas’ta düzenlenen mitingte güvenlik güçleri, devlete karşı ayaklanma ve halkı devlete karşı kışkırtma suçlarıyla İnguş aktivistler; Malsag Ujahov, Ahmed Barahoev ve Zarifa Sautieva’u gözaltına almıştı. 2019 Mart ayından bu yana haksız tutuklulukları devam eden aktivistler için çok sayıda aktivist’den destek gelmişti. Memorial İnsan Hakları Derneği ve çeşitli STK’lar da konuyla ilgili çağrılar yapmıştı.

Kaynak: CK