Ortak Akıl Platformu: Normalleşme ve istikrar devam etmeli

Ortak Akıl Platformu Üyeleri vesayet arayışlarına tepki gösterdi, normalleşme ve istikrarın sürmesi için milli irade vurgusu yaptı.

Kafkas Vakfı’nın da aralarında bulunduğu Ortak Akıl Platformu üyesi sivil toplum kuruluşları Haliç Kongre Merkezi’nde bir araya geldi. 203 STK adına ortak bildiriyi okuyan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Biz sivil toplum kuruluşları olarak; tüm halkımızın ve sesimizi duyan herkesin, içinden geçmekte olduğumuz kritik sürecin bilincinde olduğuna, davasına, ülkesine ve milletine ve topyekûn dönüşümün ruhuna uygun davranıp gerekli sorumlulukları yerine getireceğine yürekten inanıyoruz” dedi.

Söz Milletindir

“Vesayet zeminlerinin, darbelerin, yasakların, yalancı düzenlerin; milletin egemenliğinin elinden alınması için hayata geçirildiğini biliyoruz” ifadelerine yer verilen açıklamada Adnan Menderes’ten, Necmettin Erbakan’a milletin temsilcilerine karşı girişilen darbelerin unutulmadığı vurgulanıyor.

Sivil iradeyi yok saymak için kurulan tezgâhlara, hazırlanan kumpaslara izin vermeyeceklerini ifade eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Milletin egemenliğini çalmak isteyen küresel aktörlere ve onların içerdeki işbirlikçilerine fırsat vermeyeceğiz. Milleti ve milletin değerlerini esir alan ve milletin yeniden egemen olmasıyla son bulan vesayet ikliminin, tekrar hâkim kılma çabalarına izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Yalçın sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Türkiye’yi IMF’ye muhtaç edenleri ve edildiği günleri unutmadık. Milletimizin yükselen sesine karşı saldırılarda bulunan küresel ve yerli odakların aynı şer grubunun mensubu olduğunun farkındayız. Büyük bedeller ödememize, yoksullaşmamıza, özgürlüklerimizden, değerlerimizden yoksun kalmamıza neden olan o kapkara günlere geri dönmeyeceğiz. Bu idrakle; 27 Nisan’da e-muhtıra üzerinden gerçekleştirilen vesayet kalkışmasına karşı dik duran milletimizin yanında olacağız. Dışarıda yazılıp içeride sahneye konan Gezi kalkışması senaryosunu boşa çıkaran milletin kararlı duruşunu devam ettireceğiz. İhanet amacıyla planlanan 17-25 Aralık darbe girişimlerini püskürten, paralel tetikçilere hadlerini bildiren milletimizi yalnız bırakmayacağız. Çözüm Sürecini bitirme amacıyla 6-8 Ekim’de Kobani’de sahaya sürülen barbarlığı ve büyük oyunlarını çökerten çözümün öz ruhuna desteğimizi sürdüreceğiz”.

ortak-akil-3

 

Mazlumların Umuduyuz

Açıklamada istikrar vurgusu yapan Yalçın, “Bizler, siyasi, ekonomik istikrarın ve toplumun bütünlüğünün milletler ve devletler açısından, varlıklarının devamı noktasında temel parametre olduğunun bilincindeyiz. Bu noktada, özgürlüklerin risk olarak algılandığı, iç çekişmelerin ve ötekileştirmenin zirve yaptığı, dışa bağımlı, ekonominin kısır döngüye mahkûm edildiği, siyasetin vesayete mecbur bırakıldığı bir Türkiye fotoğrafı artık mazide kalmalıdır. İstikrarını sürdüren Türkiye; sadece kendi milletimiz için değil merhamet ve adalet bekleyen batının mağdur ettiği bütün dünya mazlumları için de büyük bir ümit ışığıdır” dedi.

Kafkas Vakfı’nın da üyesi olduğu Ortak Akıl Platformu, İHH, Ensar Vakfı, Gürcistan Dostluk Derneği, Ahıskalılar Vakfı, Memur-Sen, Siyasal Vakfı, Türgev, Akabe Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Babı Alem Uluslararası Öğrenci Derneği, Yeryüzü Doktorları’nın aralarında bulunduğu 203 Sivil Toplum Kuruluşundan oluşuyor.


Yorumlar