Nemtsov davasında gelişme

Nemtsov cinayeti sanığı Ruslan Muhudinov hakkında uluslararası arama emri çıkarıldı.

Soruşturma, Boris Nemtsov cinayeti sanığı, “Kuzey” taburu askerlerinden Ruslan Muhudinov hakkında uluslararası arama emri çıkarttı. Muhudinov’a yönelik tedbirler, 18 Kasım tarihinde kesinleşecek.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, 6 Kasım’da, Soruşturma Ruslan Muhudinov hakkında Nemtsov cinayetini planladığı gerekçesiyle suçlamada bulundu.

Avukat Vadim Prohorov’un yaptığı açıklamaya göre, Muhudinov hakkında uluslararası arama emri çıkarıldı. Ayrıca kısa bir süre içinde, “Kuzey” taburunun bir başka askeri Ruslan Geremeyev hakkında da uluslararası bir arama emri çıkartılabilir. Kommersant’ın daha önceden açıkladığına göre, soruşturma Geremeyev’in tanık olarak sorguya getirilmesi talimatını verdi. Daha sonra medyada ise Geremeyev’in Rusya’yı terk ettiği haberleri yer aldı.

Muhalif siyasetçi Boris Nemtsov 27 Şubat’ta Moskova merkezinde öldürüldü. Cinayet davasıyla ilgili resmi bilgilere göre Çeçenya ve İnguşetyalı beş kişi gözaltına alındı. Bunlar Zaur Dadayev, Anzor Gubaşev, Hamzat Bahayev, Tamerlan Eskerhanova ve Şagid Gubaşev. Beşi de tutuklu olarak yargılanıyor. Şagid Gubaşev itirafta bulundu. Kalan dört kişi ise suçlamaları kabul etmiyor.