Nemtsov cinayeti sanığı Suriye’ye gitmek istedi

Netmtsov cinayeti sanığı Zaur Dadayev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e kendisini Suriye’ye göndermesini isteyen bir mektup gönderdi.

Sanığın yazdığı mektuba göre, IŞİD’e  karşı savaşmak istiyor. Dadayev mektubunda, “Suçsuzluğumu gösterebilmek için bana fırsat vermenizi rica ediyorum” diye yazdı ve zamanında Kafkasya’da askeri harekatlara katıldığını, bazı nişan ve madalyalara sahip olduğunu hatırlattı.

Çeçenya’da bulunan “Sever” taburu eski askelerinden olan Dadayev, “Vatanseverliğimi ve suçsuzluğumu göstermek için Rusya ve Vatanım uğruna ölmeye hazır olduğumu ispatlamaktan daha doğru bir yol bilmiyorum” diye belirtti. Dadayev mektubunda ayrıca, kanunsuz şekilde gözaltına alındığını, hakkındaki tek delilin yazmak zorunda bırakıldığı itirafı olduğunu belirtti.

Sanık avukatı Şamsudin Tsakayev “Moskova Konuşuyor” radyosuna yaptığı açıklamada, müvekkilinin Putin’e yazdığı mektubu, Kadirov’un Suriye’ye asker göndermeye hazır olduğunu açıkladıktan sonra gönderdiğini söyledi.

Lenta haber ajansının verdiği bilgilere göre, Dadayev dışında cinayet davasıyla ilgili Anzor Gubaşev, kardeşi Şadid, Hamzat Bahayev ve Tamerlan Eskerhanov da gözaltına alındı. Cinayet emrini verenler hala bulunamadı. Dadayev göz altına alındıktan sonra itirafta bulundu. Fakat daha sonra bu itirafı baskı altında verdiğini söyleyerek yalanladı.