Moskova’da insan hakları sergisi açıldı

Natalya Estemirova’nın ölümünün altıncı yıldönümünde Moskova’da “Bitmeyen hikaye: Kafkasya’da şiddet ve dokunulmazlık” isimli bir sergi açıldı.

Sergi uzun yıllar Kafkasya’da faaliyet göstermiş olan “People In Need” isimli Çek Cumhuriyeti menşeli sivil toplum kuruluşu tarafından açıldı. Sergide 12 kişinin yaşadığı kaçırma, cinayet ve işkence tecrübeleri sanatsal bir formda sunuldu. Hikayesi anlatılanlardan biri de Natalya Estemirova idi.

İnsan hakları savunucusu Natalya Estemirova 15 Temmuz 2009’da kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldı. İnguşetya’ya götürülen Estemirova orada öldürüldü. Katiller hala bulunmadı.

Serginin açılışı çerçevesinde bir konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Memorial İnsan Hakları Kurumu üyesi ve Sivil Dayanışma Komitesi başkanı Svetlana Gannuşkina, İşkence Karşıtı Komite başkanı İgor Kalyapin, Human Rights Watch başkanı Tatyana Lokşina, Memorial üyesi Oleg Orlov ve Memorial Başkanı Aleksandr Çerkasov katıldı.

Natalia-EstemirovaKonferansa katılan Kavkazki Uzel muhabirine göre, Gannuşkina yaptığı konuşmada “Sergide insan kaçırma, işkence ve uydurma davalar ile ilgili hikayeler sunuldu. Anlatılan hikayelerden biri de meslektaşımız ve arkadaşımız Natalya Estemirova’nın hikayesiydi. Kafkasya’da şiddet hala devam ediyor. Bu şiddet sadece Kafkasya’da kalmıyor. Gerektiğinde Kafkasya dışında da uygulanıyor” dedi.

Aleksandr Çerkasov konuşmasında Estemirova’nın davasını değerlendirdi. Çerkasov davanın işleyişini eleştirdi. Savcıya göre Estemirova cinayetine, hakkında şu an uluslararası arama emri bulunan Alhazur Başayev karıştı. Çerkasov, Alhazur Başayev’in kardeşinin DNA örnekleri ile cinayetin işlendiği yerden alınan örneklerin uyuşmadığını ifade etti.

Sergi 31 Temmuz’a kadar ziyaretçilere açık olacak.