Medet Önlü cinayetinde yeni gelişme

Medet Önlü cinayeti soruşturmasında yeni bir görgü tanığı ortaya çıktı.

Hürriyet Gazetesinden Dinçer Gökçe’nin haberine göre, Medet Önlü cinayeti soruşturmasında görgü tanığı olarak dinlenen B.Ş ifadesinde, şüphelilerden Ö.Ş’nin çevresine “Medet Ünlü’yü 1 milyon dolar karşılığında biz vurdurduk. Bu mahalleden 5 kişiyi daha vurduracaktık” dediğini anlattı. Cinayet sonrasında şüphelilere 40 bin dolarlık ödeme yaptığı öğrenilen İstanbul Çemberlitaş’ta bulunan ünlü bir kuyumcunun da olay ile bağlantısı araştırılıyor.

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosluğu’nu yürüten ve 22 Mayıs 2013 tarihinde Ankara Balgat’taki ofisinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Medet Önlü’nün katili Murat Aluç ve azmettirici Rizvan Ezbulatov olayın hemen ardından tespit edilmiş, buna karşın Murat Aluç ancak 16 ay sonra yakalanabilmişti.

11 Ekim akşamı, Kağıthane bölgesinde ‘Dayı Murat’ olarak bilinen tetikçi Murat Aluç ile birlikte 5 kişi Sakarya’da gözaltına alınmıştı. Murat Aluç tutuklanarak cezaevine konulurken, kendisini 16 ay Sakarya ve Kocaeli’nde saklayan aynı aileden Ö.Ş., İ.Ş. ve H.Ş. ile C.Ş. ve M.K., savcılığın tutuklama isteğine rağmen mahkemece serbest bırakılmıştı. Cinayetin azmettiricisi olduğu olayın ilk günü tespit edilen Rızvan Ezbulatov (41) ise olaydan 2 gün sonra Türkiye’den ayrılmıştı. Olay ile bağlantısı bulunan M.A.C. ve Ö.P. ise halen firari konumda bulunuyor.

‘Otomobil kapıya yanaştırılıyordu”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında tanık olarak ifadesi alınan B.Ş., 28 Ocak’ta, tanık olarak alınan ifadesinde olayla ilgili bildiklerini anlattı. B.Ş. ifadesinde, İ.Ş.’nin, amcası Ö.Ş.’nin evine Murat Aluç’u getirip, götürdüğünü gördüğünü anlattı. B.Ş.’nin ifadesine göre, her seferinde, Aluç’un başında bir şapka bulunuyordu. Aluç, getirilip, götürülürken, başkası görmesin diye otomobil, evin kapısına yaklaştırıldı.

“Mahalle”den 5 kişiyi daha vurduracaktık

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, B.Ş. ifadesinde şunları da anlattı: “Ö.Ş., mahallede bulunan kahvehanede yüksek sesle ‘Çeçen iş adamı Medet Önlü’yü 1 milyon dolar karşılığında biz vurdurduk. Bu mahalleden 5 kişiyi daha vurduracaktık; ancak balon elimizde patladı. Önemli değil. Birini teslim ettik. Birisi hala dışarıda, yarım kalan işlerimizi tamamlayacağız. Ceza evine adamlar girer karılar girmez’ diyerek bağırıyordu.” B.Ş.’nin ifadesinde geçen “mahalle” den nerenin kastedildiği ise bilinmiyor.

Av. Erdal Doğan: “Tutuklansınlar”

Tanık B.Ş.’nin ifadesi sonrası savcılığa yeni bir dilekçe ile başvuran Önlü ailesinin avukatı Erdal Doğan, alınan son ifade ile birlikte soruşturmanın derinleştirilmesini istedi. Av. Doğan, savcılığa sunduğu başvuru dilekçesinde, serbest bırakılan şüphelilerin olayın bir parçası olduklarına işaret ederek, yeniden ifadelerinin alınması gerektiğine işaret etti. Av. Doğan, dışarıda bulunan şüphelilerin kaçma ve delil karartma riski taşıdıklarına işaret ederek tutuklanmalarını da istedi.

Kuyumcu araştırılıyor

Yürütülen soruşturma kapsamında, İstanbul Beyazıt’ta faaliyet gösteren bir kuyumcu ile ilgili de çarpıcı ifadeler ortaya çıktı. Tutuklu bulunan Murat Aluç ifadesinde, olaydan sonra 40 bin doları kuyumcudan, cinayet günü yanında bulunan arkadaşı Ö.P.’nin aldığını anlattı. Aluç, kendisini ziyaret eden kadın arkadaşı D.K.’ya ise, anılan kuyumcunun adını verdi. Savcılık da Çemberlitaş’da bulunan İ. Kuyumculuk ile ilgili araştırmanın yapılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazdı. Soruşturmada adı geçen İ. Kuyumculuk, sektörünün önemli oyuncularında biri olarak biliniyor. Ancak şu ana kadar adı geçen kuyumcunun ifadesinin alınıp alınmadığı bilinmiyor.

Ulus’taki Cafe’nin sahibi tanıdık

Aluç ifadesinde ayrıca, cinayet sonrası azmettirici Rızvan Ezbulatov ile İstanbul Ulus’da bir cafede buluştuğunu; Ezbulatov’un, kendisine, cafe sahibi ile arkadaş olduklarını söylediğini anlattı. Öte yandan cinayetin azmettiricisi olduğu ve tetikçi Aluç ile yanında bulunan Ö.P.’nin harcamalarını karşıladığı anlaşılan Ezbulatov ile ilgili Interpol kanalı ile arama yapılması için talepte bulunulduğu kaydedildi. Ulus’taki Cafe’nin sahibinin kim olduğu ve ifadesinin alınıp alınmadığı da bilinmiyor.