Maşr davasında kanunsuzluk

Mahkeme, Mutsolgov’un avukatına “Maşr”a yapılan baskında toplanan belgeleri inceleme için vermeyi reddediyor.

Mutsolgov’un avukatı Cabrail Abubakarov’un yaptığı açıklamaya göre, İnguşetya Yüksek Mahkemesi, gizli bilgiler içerdiği için, insan hakları örgütü Maşr’a yapılan baskın esnasında alınan belgeleri kendisine inceleme için vermeyi reddetti.

6 Kasım’da, İnguşetya’da, maskeli kişiler İnguşetya insan hakları örgütü Maşr’ın ofisinde ve Maşr’ın başkanı Magomed Mutsolgov’un evinde arama yapmıştı. Maşr’ın çalışanları arama esnasında ofise giriş ve çıkışa izin vermedi. Polisler, ofisten birçok belge ve hard disk aldı. 30 Kasım’da alınan belgelerin bir kısmı ofise geri verildi.

Avukat Cabrail Abubakarov’un Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamaya göre, 27 Kasım’da dava materyallerini inceleme talebiyle İnguşetya Yüksek Mahkemesi’ne başvurdu, ancak talebi bir kaç defa ertelendi. 2 Aralık’ta mahkemeye başvurusu ile ilgili bilgi almak için telefon açtı.

Mutsolgov’un avukatlığını yapan Abubakarov, “Telefon açtığımda, bana dilekçemin ceza mahkemesi tarafından incelendiği söylendi. O gün, dilekçemin durumu ile kimseyle konuşamadım. 4 Aralık’ta, postadan dilekçemle birlikte bir mektup aldım. Mektupta belgelerin savunma avukatına sunulmayacağı, çünkü içinde gizli bilgilerin olduğu ifade edildi. Eğer, savunma olarak belgeler bize lazımsa, operasyonu gerçekleştiren Kuzey Kafkasya Federal Bölge İçişleri bakanlığına başvurmamız tavsiye edildi” dedi.

Avukat Abubakarov’a göre, Yüksek Mahkeme belgeleri alamayacaklarını biliyor.

Abubakarov, “Yüksek Mahkeme de çok iyi biliyor ki, operasyonu yürütenler tüm belgeleri İnguşetya soruşturma komitesine verdiler. Yani bizi bir kısır döngünün içine hapsetmeye çalışıyorlar. Biz her şeyi kanunlara göre yapıyoruz, sonucunda ise kanuna uymayan bir cevap alıyoruz” ifadesinde bulundu.