Martin Koçesoko’nun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi

7 Haziran günü uyuşturucu bulundurma suçuyla gözaltına alınan Martin Koçesoko avukatlarıyla görüştürüldü. Koçesoko’nun sağlık durumunun iyi olduğu aktarıldı.

Xabze Derneği yetkilisi Azamat Şormanov, Koçesoko’nun tutukluluğuna dair yeni bilgiler verdi.

Şormanov yaptığı açıklamada, “Koçesoko’nun arabası genellikle sadece kamyon ve ağır yüklü araçların kontrol edildiği bir noktada durduruldu. Burası normalde hiçbir özel aracın durdurulmadığı bir noktaydı. Koçesoko tam orada tutuklandı. Ne olduğu anlaşılamadı. Koçesoko tutuklandıktan hemen sonra Lesken karakoluna götürüldü. Başlangıçta devlet korumasına alındığı söylendi. Ailesine tutuklandığı bildirilmedi. Sonra Nalçik’e nakledildi. Nalçik’e getirildikten sonra ailesine bilgi verildi. Ailesi tarafından tutulan avukat Martin Koçesoko ile görüştürülmesi sağlandı. Sağlık durumunun iyi olduğu aktarıldı. Şu an için daha fazla bilgi edinemedik.” dedi.

Bir sonraki gün de olayların devam ettiğini söyleyen Şormanov, “8 Haziran’da güvenlik güçleri Khabze Derneğini ve evimi didik didik aradı. Ofis ekipmanlarına, telefonlara, bilgisayarlara, flash disklere ve belgelere el konuldu.” dedi.

Nalçik’te Koçesoko’nun serbest bırakılması için imza kampanyası başlatıldı. Çağrıya 24 saat içinde 2 binden fazla kişi kulak verdi ve kampanyayı imzaladı.

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı olaylarla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. İçişleri Bakanı, Koçesoko ve Çerkes aktivistlerin tutuklanmaları hakkında sorulan soruları cevaplamayı reddetti.

Kaynak: Kavkazki Uzel