Liliya Şevtsova: Putin alevler içinde ölecek

Rusya ve Kremlin uzmanı, siyaset bilimci Liliya Şevtsova, Focus’a verdiği röportajda “Putin alevler içinde ölecek” dedi.

Brookings Enstitüsü ve Moskova Carnegie Merkezi araştırmacılarından Liliya Şevtsova, Focus’un “Putin’in Ukrayna ve Batı ile anlaşmazlığının altında yatan gerçek sebepler nedir” sorusunu yanıtlarken “Putin alevler ölecek” ifadesini kullandı.

Şevtsova, “Putin’in psikiyatrı değilim, kafasında neler olduğunu da bilemem… Sadece yaptıklarına dayanarak bir değerlendirmede bulunabilirim… Son on yılda yaptıkları ve şu anda yapmakta olduklarına bakılacak olursa, kendisini en çok endişelendiren şeyin iktidarını kaybetmek olduğu görülür. Bu şekilde, kendi isteğiyle ayrılan Gorbaçov dışındaki tüm Kremlin yöneticilerinin kaderini tekrarlıyor. Kremlin’den zamanında ayrılmayan herkes, kendi kendini acılara sürükler ve sonuç olarak da alevler içinde can verir” dedi.

Putin’in ve etrafındakilerin eski sistemin rehineleri olduğunu ifade eden Şevtsova “Kendisini kuşatan sistemin dışına çıkacak karar alma özgürlüğü yok… Putin istifa etmeye hazır değil. Bundan dolayı kendi politikalarının alevi içinde ölünceye kadar aynı ruhla devam edecek. Bu kaçınılmaz. Asıl soru: ne zaman ve bunun için ödeyeceğimiz bedel ne kadar ağır olacak?” açıklamasında bulundu.

Putin’in ardından Rusya’yı nasıl bir geleceğin beklediği sorusuna Şevtsova, fikir yürütmek için henüz erken cevabını verdi ve ekledi: “Fakat bir şeyi kesinlikle ifade etmek mümkün: Er yada geç tek adama bağlı bu çağ dışı Kremlin sistemi çökecek. Bu sistem 21. yüzyıla uygun değil, hangi aşamada olduğunu bilmesek de can çekiştiğini görüyoruz”.