Kuzey Kafkasya günlük Haber Bülteni

Dağıstan’da Cuma Namazı Çıkışı Tutuklamalar Devam Ediyor

22 temmuz Cuma günü Mahaçkale’nin Vengerskih Boytsov Caddesi’nde bulunan camide Cuma çıkışı 20 kişi tutuklandı. Chernovik.net’in verdiği habere göre tutuklanmalar cami civarında kurulmuş polis kontrol noktalarında yapıldı. İnsanlara kimlik soran polis, nedenini açıklamadan bazı kişileri tutukladı ve Sovetskiy Karakolu’na götürdü. Chernovik Gazetesi ise tutuklanan şahısların hala tutuklu olduklarını bildirdi.

Çeçenya’da günlük asayiş bülteni yayınlayan Grozny-inform.ru resmi haber ajansı, polisin geçen 24 saatte 7 uyuşturucu kullanan kişiyi tutukladığını aktardı. Rusya Federasyonu genelinde dolandırıcılık suçuyla aranan bir şahısın da yakalandığını yazan bültende, 24 saatte Çeçenya’da 2 trafik kazasında 6 kişinin yaralandığını açıkladı.

Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti Bir İlke İmza Atacak

Sivil toplumun yerel yönetimlerde denetimini arttırmak amacıyla uygulanan “İnisiyatif Bütçelendirme” programı sivil halkın bütçe yapılanma ve harcama konusunda daha aktif rol almasını sağlayacak. Program yürürlüğe koyulmadan önce seminer ile yerel yöneticilere sistem tanıtıldı. Rusya Federasyonu Finans Bakanlığı’na bağlı İnisiyatif Bütçelendirme Grubu Başkanı Vladimir Vagin, programın özellikle köy ve kasabaların gelişmesinde büyük rol oynayacağını umduklarını söyledi.

Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti Başkanı Yuriy Kokov, Kuzey Kafkasya Federal Bölge yöneticilerinin ve RF Cumhurbaşkanı Bölge Temsicisi Melikov ile Enerji Bakanı Novak’ın katıldığı toplantıda yer aldılar. Toplantıda; Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi’nde yaşanan gaz ve elektrik borçlarının ödenmesinin önemi, enerji kullanımı yapan gerçek ve tüzel kişilerin borçlarının ödenmesi ve yeni borçlanma yaşanmaması için atılan adımlar konuşuldu. KKFB’nin gelişiminde enerji sektörünün önemi de görüşüldü.

Adıge’de yılın ilk çeyreğinde 775 AIDS vakası yaşandı. 22 Temmuz günü Rusya genelinde AIDS ile mücadele kampanyası yürüten Adige Cumhuriyeti, ‘AIDS ile Mücadele Ve Önleme Merkezi’ ile halkın dikkatini durumun ciddiyetine çekmeye çalışıyor. Halkı sürekli gönüllü olarak kan tahlili yapmaya davet eden yetkililer, 1 Nisan’a kadar yeni tespit edilen hasta sayısının 775 olduğunu, bu sene AIDS sebebiyle 10 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladılar.

İnguşetya’da Vahabbiler ve Vahabbi Camileri Bulunmuyor

İnguşetya Cumhurbaşkanı Yunus-Bek Yevkurov, İnguşetya Meclis Federal Parlamentosu DUMA’ya sunduğu kanun tasarısından “Vahabbi” kelimenin kaldırmasını istedi. Kanun tasarısının düzeltilmesini isteyen Yevkurov, dini gruplar arasında yaşanan fikir ayrılıklarının masada çözüldüğünü hatırlatarak ‘’İnguşetya’da Vahabbiler ve Vahabi camileri bulunmuyor. Herkesin artık bunu anlaması lazım.” açıklamalarında bulundu. Yevkurov, ayrıca ‘’Anlamayan ve ayrımcılık yapmaya devam edeceklere kanun karşısında cevap vereceklerini hatırlatıyorum.’’ dedi. Kanun tasarısını hazırlayan Yerel Meclis ve İnguşetya Güvenlik Konseyi, kanunun önemini anlatarak yazdığı bildirgede, İnguşetya’da resmi müftülüğe bağlı olmayan 13 cami ve 70’e yakın grubun olduğunu ve bu grupların Vahabbi olduklarını yazmıştı. Yevkurov ise bu bildirgenin değiştirilmesini istedi.