KANAL D tepkiler üzerine Çerkeslerden özür diledi

Geçtiğimiz günlerde KANAL D ekranlarında “Bir Umut Yeter” isimli dizide Çerkes bir kadın hakkında hakaret ve aşağılamalara konu olan sahnenin ardından Türkiye’deki Kafkas kurumları harekete geçmiş RTÜK başta olmak üzere tüm resmi kanallardan şikayetlerini yetkililere iletmişlerdi.

RTÜK gelen tepkiler ve şikayetleri haklı bularak KANAL D’ye ceza kesti. Cezaya göre KANAL D, Eylül ayı reklam gelirlerinin %3’ü kadar bir miktarı yetkililere ödeyecek. Cezanın ardından Çerkesler ve Kafkas toplumu sosyal medya üzerinden tepkilere devam edip konunun muhatabı televizyon kanalından bir açıklama istediler.

Baskılara daha fazla dayanamayan KANAL D resmi internet sitesi üzerinden “Bir Umut Yeter Dizisi Kamuoyu Duyurusu” başlığıyla bir özür açıklaması yayınladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Kanal D ekranımızda, 6 Ekim 2018 Cumartesi akşamı yayınlanan Bir Umut Yeter isimli dizimizin 2. bölümünde, Çerkes vatandaşlarımızın  tepkisine sebep olan hususlar bulunduğunu kamuoyundan öğrenmiş bulunuyoruz.

Konu incelendiğinde; bir kasıtla yapılmamış,  tesadüfen bağımsız diyalogların birbiriyle illiyetli olduğu ve Çerkes vatandaşlarımızı hedef aldığı izlenimini verdiğini  gelen tepkilerden anlamış bulunuyoruz.

Kanal D ve  MF Yapım ailesi, senaristimiz Melis Civelek ve tüm oyuncularımız olarak hiçbir vatandaş ayrımı yapmadan tüm Türkiye’yi sevgi ve saygıyla kucakladığımızı belirtmek isteriz.

Konuyla ilgili tüm Çerkes vatandaşlarımız ve ilgili derneklerden, istemeden ve gözden kaçarak yarattığımız hassasiyet için özür dilemeyi borç biliriz.

Kamuoyuna Duyurulur”