Kafkasyalı Tırcılar İsyan Etti

Dağıstan’dan başlayarak bütün Rusya’ya yayılan tır şoförleri mitinglerine diğer Kafkasya Cumhuriyetleri’nden de destek geldi.

Dağıstan’ın Manas kasabasının girişinde boş alanda toplanarak “Platon Sistemi”ni protesto eden tır şoförlerine diğer meslektaşlarından destek geldi. 8 Nisan tarihinde Dağıstanlılara destek için Çeçen, Oset ve İnguş diğer milletlerden tırcılar Manas’a geldiler. Gelen Kafkasyalı tırcılarla protestocuların sayısı 1500’e yükseldi.

Rusya Federasyonu’nu kapsayan karayollarını tırlar için ücretli hale getiren “Platonu Sistemi” 2015’te çalışmaya başladı. Rusya’nın bütün karayolları bu sistemle tırlar için ücretli hale getirildi. Taşımacılar bu sisteme göre boş veya dolu fark etmeksizin kilometre başı ücret ödemek durumunda kalıyorlar. Tır şoförleri bu sistemin haksız gelir elde etmek için oligarşi ailesi Rotenbergler tarafından geliştirildiğini savunuyor. Tırcıların iddiasına göre söz konusu “Platon Sistemi” operatör şirket sahibi Rotenbergler tarafından  Ulaştırma bakanlığı ise sistemin ülke geneli harabe olan yolları onarmak için yapıldığını savunuyor. Tırların yollara zarar verdiğini savunan devlet yetkilileri bu uygulamayla yol vergisi topladıklarını savunuyor.

Dağıstan’daki mitinge katılan Rusya Tırcılar Federasyonu Başkanı “Platon Sistemi”nin iptal edilmesini veya yabancı araçlardan ödeme alınması için kullanılmalısını önerdi. kavpolit.com haberine göre Dağıstanlı tırcılara teşekkür eden Tır Şoförleri Federasyonu Başkanı Andrey Bajutin sonuna kadar direnilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Dağıstan Taşımacılar Federasyonu Başkanı Rustam Mallamagomedov ise “Dağıstanlı taşımacılar ülke genelinde saygı görüyor. Yollarda bir problem olduğu zaman ilk yardıma koşanlar Dağıstanlı şoförler. Komşu cumhuriyetlerden gelen destek çok önemli. Dağıstan’daki tır şoförleri protestosunu Rusya geneli yaydık. Bizi destekleyenler Rusya plaka numarası olan 05 sayıları araçlarına takıyorlar” dedi. Bu desteği en çok Moskova’da tutuklandığında hissettiğini de paylaşan Rustam Mallamagomedov gelen bütün Kafkasyalılara teşekkür etti. Mitingte konuşulanların Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’e iletileceğini söyleyen Tırcılar Federasyonu Başkanı ise teslim olmadan protestoya devam etmenin önemini vurguladı.

Kaynak: AK