“Kafkasya’da muhalefet olmaz”

Dağıstanlı uzmanların görüşlerine göre, Ramzan Kadirov’un muhalefet hakkındaki sert ifadeleri halk arasında destek buluyor.

Dağıstanlı uzmanlara göre, Kafkasya nüfusunun büyük çoğunluğu parlamentoda temsil edilmeyen muhalefetin faaliyetlerine olumsuz yaklaşıyor ve Kadirov’un onlarla sert bir şekilde mücadele edilmesi önerisini desteklemeye hazırlar.

Siyaset bilimci Hanjan Kurbanov’un düşüncesine göre, Kafkasya toplumunda farklı ideolojik tercihler bulunuyor. Kurbanov’a göre, bölgede yaşayan halkık siyasi görüşleri ve bölge liderlerinin ifadeleri aynı değil. Kurbanov, “Eğer post-sovyet sonrası dönemi alacak olursak, örneğin Cohar Dudayev (1991-1996 Çeçenya devlet başkanı) çok sert açıklamalarda bulundu. Sovyet döneminde ise herkes Sovyet devleti parti kültürüne boyun eğmişti. Ve o dönemde hiç kimse açıkça sert saldırılarda bulunamadı” dedi.

Kurbanov’un ifadesine göre, muhalefete yaklaşım da aynı değil. Muhalefetin kendisinin de nasıl tavır aldığı önemli. Kurbanov’un düşüncesine göre, Dağıstan muhalefeti denen şey, bilindiği üzere sağ liberal kanada yakın ve Dağıstan’ın stratejik menfaatlerine yabancı. Muhalefet, ülkenin problemlerine eğilmek yerine, Dağıstan Başkanı Ramazan Abdulatipov’un şahsına yönelik saldırılarda saplanıp kalmış durumda.

Kurbanov, “Aleksey Navalnıi’yi ben de bazen ilgiyle okuyorum. Ama o, bir Rusya ve Kafkasya düşmanı olarak bana yabancıdır. Ben de Rusya oligarşisine karşıyım, nazizm ve şovenizme karşıyım, ama hiç bir zaman her fırsatta ABD elçiliğine koşan sağcı liberal kanatla aynı blokta yer almayacağım. Bu anlamda, Kadirov’a, çoğu kişi gibi ben de katılıyorum” dedi.

Dağıstan Sivil Meclis üyesi Şamil Hadulayev, Kafkasya’da muhaliflerin toplumda bir aksinin olmadığını, çünkü onların hiçbir zaman Rusya için faydalı bir şey söylemediklerini düşünüyor. Dağıstan nüfusunun büyük çoğunluğu, cumhuriyette ve Rusya iç politikasında durumun kötüye gitmesine rağmen muhalefeti desteklemiyor. Ama Hadulayev’in düşüncesine göre, Çeçenya başkanı ve etrafındakilerin önerdiği sistem dışı muhalefete yönelik sert takip durumu Dağıstan için uygulanamaz.

Avukat Rasul Kadiyev’in düşüncesine göre, Dağıstan’da iyi işleyen bir muhalefet yok. Çeşitli siyasi gruplar arasındaki siyasi diyalog ise “sen bana saygı duyuyor musun?” gibi tartışmalara sıkışıp kalmış durumda.

Kadiyev, Regnum’a yaptığı açıklamada, “Bizim geleneksel bir toplumumuz var. Geleneksel toplumlarda ise muhalefet kendine çok yer bulamıyor. Eğer bu parti parlamentoda değilse bile, hiç bir şekilde muhalefet değildir. Örneğin, Buynaks’ta kazanan Gaziler Partisi milletvekilleri, kendilerinin muhalefet olmadığını açıkladılar. Bizde eğer birileri yönetime karşı çıkıyorsa, sadece yerine geçmek istediği kişiye karşı çıkıyordur. Alternatif bir fikir sunmuyorlar. Bizde muhalefet, yönetime saygı duymayanlardır” dedi.