Kafkasya’da anadillere talep devam ediyor ancak…

Kabardey-Balkar Milli Eğitim Bakanlığı’a göre, ülkede Kabardey ve Balkar dillerine yönelik talep, diller seçmeli hale geldikten sonra da devam etti. Öğretmenler, yasa değişikliğine rağmen anadillere olan talebin şimdilik değişmediğini belirtiyorlar.

Maisky 2 No’lu Ortaokul’da Balkar dili öğretmenliği yapan Olesya Atabiyeva, “Dillerle ilgili yapılan yasa değişikliğinden sonra hiç bir şey değişmedi, herşey eskisi gibi devam ediyor. Yani, anadil saatlerinde bir değişim yaşanmadı. Dersler haftada 3 saat verilmeye devam ediliyor. Bu planda hiçbir değişiklik yok” şeklinde konuştu.

Ancak Atabiyeva önümüzdeki senenin müfredatı konusunda aynı iyimserliğe sahip değil. “Öğretmenler arasında konuşulanlara göre öğrenciler 5. sınıfa kadar sadece Rusça eğitim alacaklar ve anadillerini öğrenmeye ise 5. sınıfta başlayabilecekler. Ancak bunlar şimdilik sadece konuşulanlar, pratikte henüz böyle bir şey söz konusu değil” dedi.

Eğitimciye göre söylenenlerin gerçekleşmesi öğrenciler üzerinde de olumusuz bir etki yaratacak. Atabiyeva, öğrencilerin kendi anadillerini 5. sınıftan itibaren öğrenmeye başlamalarının kendi aralarındaki iletişimi de olumsuz etkileyeceği görüşünde ve bu sorunun üstesinden nasıl gelineceğini ise bilmiyor.

18 Haziran 2018 tarihinde Duma’dan geçen bir kanunla, Rusya Federasyonu’na bağlı cumhuriyetlerdeki diller seçmeli hale getirilmişti.

KU/CT