KAFFED’den Kokov’a “sınır dışı” mektubu

KAFFED, Kabardey-Balkar cumhuriyeti başkanı Yuri Kokov’a, sınır dışı edilmek istenen Türkiyeli Çerkesler ile ilgili bir mektup yazdı. KAFFED genel başkanı Yaşar Arslankaya’nın imzasının bulunduğu mektupta, ana yurtlarına geri dönüş yaparak yerleşen 51 Çerkesin ismi verilerek, bu kişilerin Çerkes olduğunun KAFFED tarafından bilindiği ve bu kişilerin anayurtlarında yaşamaktan başka bir amaç taşımadıkları yazıldı. Türkiye-Rusya arasında çıkan uçak krizinin Çerkeslere kötü bir şekilde aksettirildiğinin yazılı olduğu mektupta, ayrıca, KAFFED’in Türkiye’nin Rusya uçağını düşürmesi eylemini onaylamadığı ve bundan dolayı derin bir üzüntü duyulduğu ifadelerine yer verildi. Mektupta, Kokov’dan, ismi geçen 51 Çerkesin, Rusya Federasyonu’nun Türklere uyguladığı yaptırımlardan etkilenmemesi talebinde bulunuldu.

Bilindiği üzere, Krasnodar Kray Adıge Khase başkanı Asker Soht, yaptığı açıklamada, Kabardey-Balkar’da, anavatanlarına geri dönüş yapmış Türkiyeli Çerkeslerin sınır dışı tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söylemiş ve Yuri Kokov’u, DÇB’yi ve KAFFED’i göreve çağırmıştı. Bunun üzerine, 16 Ocak tarihinde, Rusya Federasyonu Federal Göç Hizmeti Kabardey-Balkar idaresi, 7 Türkiyeli Çerkesin ikamet izinlerini, ikamet adreslerini yanlış bildirdikleri gerekçesiyle iptal edeceğini duyurmuştu. DÇB, ikamet izinlerinin iptali tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Çerkesler için avukat tuttu. İkamet izinlerinin iptali gerekçesiyle ilgili bilgi aldığımız DÇB’den bir kişi, Çerkeslerin yaptığı iddia edilen ihlalin geçmişte göz ardı edildiği, şu anda Göç İdaresi’nin bu ihlali gün yüzüne çıkarmasının sebebinin ise Rusya ve Türkiye arasında oluşan kriz sebebiyle, Türkiye’den göç eden Çerkeslere baskı yapılmak istenmesi olduğunu söyledi. KAFFED ve DÇB’nin de aralarında bulunduğu Kafkasyalı STK’lar konu ile yakından ilgilenmekte.

Bunun yanında, Sultanahmet’te yaşanan canlı bomba saldırısı sonrasında Türkiye’de birçok yerde IŞİD operasyonu yapıldı. Gözaltına alınan kişilerin içinde Kafkasyalılar da bulunuyor. Bazı kaynakların verdiği bilgilere göre, gözaltına alınanların arasında IŞİD’le ilgisi olmayan kişiler bulunuyor. Bu gözaltına alınan kişiler, saldırı ile direk bağlantısı olmasa da, Rusya’ya sınır dışı edilebilir. Kafkasya’da, muhalif oldukları için Rusya yönetimi tarafından baskı görmeleri sebebiyle Türkiye’ye sığınmış bu kişilerin sınır dışı edilmesi durumunda, Rusya’da hayati tehlike ile karşı karşıya kalacaklar.