Kadirov’dan Viyana’daki Çeçenlere tehdit

Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov, düzenlediği basın toplantısında, “Çeçenya yönetimini eleştirenlere uygulanan takip ve aşağılama uygulamasının kınandığı Avusturya’daki mitinge katılanların yakınları, bize cevap verecek” açıklamasında bulundu.

Miting kayıtları televizyondan 30 Aralık 2015’de yayınlandı.

Viyana’daki Çeçenler, Çeçenya’daki vatandaşlara yönelik aşağılama ve takip olaylarını kınadılar. Radyo Marşo’da yayınlanan video röportajda,  24 Aralık’ta yapılan mitinge katılanlardan birinin şu ifadeleri yer alıyor: “Bizler burada Çeçenya’da yapılan baskıları kınamak için toplandık. Ramzan Kadirov ve tüm yönetimden insan haklarını ihlal etmemelerini ve maaşların gecikmemesini rica ediyoruz. Gelin tek bir halk olalım, barış ve uzlaşı içinde yaşayalım”.

Diğer ülkelerde yaşayan akrabalarının ifadelerinden ve eylemlerinden Çeçenya vatandaşlarının sorumlu olduğunu açıklayan Kadirov, “Bizim geleneğimiz der ki, ‘kardeş kardeşi için cevap verir’. Orada mitinge katılanların, burada erkek kardeşleri, babaları veya sülalelerinden birileri var mı, onlar kimdir, öğrenmek için talimat verdim. Çeçenya yönetimi ve halkını eleştirmek için kimden izin almışlar? Onlar elimizde olan ne varsa, kanun, gelenek, din, hepsini bu iş için kullanacağımızı bilmiyorlar mı? Ailelerinden kişilere, yakınlarına, bu insanlarla kendilerinin başa çıkması gerektiğini söyleyeceğiz” dedi. Ancak, mitinge katılanların Çeçenya’da yaşayan yakınlarına ne yapacağını açık bir şekilde söylemedi.

Eko Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, Kadirov, açıklamasında, Viyana’daki protesto eylemine katılanların yakınlarının kendi köylerinden kovulduğu ve şiddete maruz kaldıkları yönündeki haberi yalanladı.