Kadirov İsmailağa’yı ziyaret etti ortalık karıştı

Marifet Derneği’nin 26 Kasım gecesi saat 02.00 sularında Facebook hesabından “Çeçenistan Cumhurbaşkanı Sayın Ramazan Kadirov Beyefendi Mahmud Efendi Hazretlerini (Kuddise Sirruhu) ziyaret ettiler.” başlığıyla paylaştığı görsellerde Ramzan Kadirov’un kamuoyunda İsmailağa olarak bilinen grubun lideri olarak gösterilen Mahmut Ustaosmanoğlu’nu ziyaret edip önünde diz çöktüğü görülüyor.

Paylaşılan görsellerin altında grupların kendi aralarında bölündüğü görülüyor. Yorumlarda; “İnshaAllah Rus yanlısı olmaktan kurtulur Efendi hazretlerimizin himmeti ile”, “Ne kadar doğru bilinmez hidayet Allah c.c.’tan. Efendi pek razi degil gibi”, “Arkadaşlar vardır bir sebebi fitne ye gerek yok yorumları yazarken dikkat edelim lütfen”, “Biliniz ki, Allah’ın lâneti zalimler üzerinedir” paylaşımları öne çıkıyor.

Kadirov-İsmailağa ilişkisinde bu ziyaret yeni bir aşama olarak gösterilirken, 2007’de Kadirov, Mahmut Ustaosmanoğlu’nun kendisine tespih hediye ettiğini belirtmiş, İsmailağa bunu tekzip etmişti. 2014 yılında ise Mahmut Ustaosmanoğlu’nun Çeçenya’ya ziyareti gündeme geldiğinde özellikle Yenişafak gazetesi konunun üzerine giderek İsmailağa’nın Marifet Derneğinden ibaret olmadığını anlatmaya çalışmış, işin içinde milyon dolarların döndüğünü gösteren haberler yapıp ziyareti bir biçimde engellemişti.