Kabardey-Balkar’da savaş karşıtı yorum yapanlar cezalandırılıyor

Kabardey-Balkar’da Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ilgili savaş karşıtı yorum yapan onlarca kişiye ceza veriliyor.

Nalçik’te ikamet eden Zaurbek Zambekov, Kabardey-Balkar’dan Rus işgali altındaki Donbas bölgesine insani yardım ulaştırılmasıyla ilgili bir gönderide savaş karşıtı yorumları nedeniyle 30 bin ruble para cezasına çarptırıldı. Zambekov yorumunda, “Bu saçmalık, herkes buna gülüyor. Yardım adı altında saldırganlığı ve işgali meşrulaştırıyoruz.” ifadesini kullanmıştı.

Baksan Bölge Mahkemesi ise Kabardey-Balkar vatandaşları olan Ruslan Vorokov ve Larisa Karmokova’yı Rus ordusunun itibarını zedelemekten suçlu buldu. Benzer bir dava da 21 Nisan’da Nalçik Şehir Mahkemesi’nde Temirhan Batırov’a karşı açıldı. İlgili yasa kapsamındaki davayı değerlendiren mahkeme sonuçları henüz kamuoyunun erişimine açılmadı.

Rusya Federasyonu Adalet Bakanlığı’nın açıkladığı bilgilere göre Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde ordunun “itibarsızlaştırılması” ile ilgili 50’den fazla idari kamu davası açıldığı aktarıldı.

4 Mart 2022’de İdari Suçlar Kanunu ve Ceza Kanunu’nda değişikliğe gidildi. Yeni yasaya göre Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri’nin “barış” için silah kullanımını önlemeye yönelik kamu çağrıları Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri’nin itibarını zedelemeye yönelik eylem olarak değerlendiriliyor.