İsa Munayev’in oğluna Ukrayna vatandaşlığı verildi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Donbas bölgesindeki çatışmalara Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından savaşan 11 yabancı uyruklu kişiye Ukrayna vatandaşlığı verilmesini öngören kararnameyi imzaladı.

Cumhurbaşkanın resmi internet sitesinde yayınlanan kararnamede, “Söz konusu kararname çerçevesinde, Ukrayna vatandaşlığı alan kişiler Ukrayna’nın doğusunda ülkemizin toprak bütünlüğü ve egemenliğini savunma konusunda şahsi katkı sağladı.” ifadeleri kullanıldı.

Kararnameye göre Ukrayna’da Rusya yanlısı teröristlerle savaşan, çoğunlukla Çeçenlerden oluşan ve Kafkasya kahramanı Cahar Dudayev’in ismini taşıyan uluslararası gönüllü taburun komutanı İsa Munayev’in oğlu Timurhan Munayev’e Ukrayna vatandaşlığı aldı.

İsa Munayev, 1 Şubat 2015 tarihinde Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı teröristler tarafından öldürülmüştü.

Rusya’nın bağımsız Ukrayna devletine karşı yaptığı saldırıdan dolayı “Özgür Kafkasya” Hareketi Başkanlık Divanı, 3 Mart 2014 tarihinde Kafkasya kahramanı Cahar Dudayev’in ismini taşıyacak uluslararası bir gönüllü taburunun kurulacağını açıklamıştı.

Tabura, Ukrayna’nın özgürlüğü ve bağımsızlığı için mücadele etmeye hazır olan herkesin katılabileceği kaydedilmişti. Taburun komutanı İsa Munayev, “Ukrayna halkının geleceği için aktif rol almamızın sebebi, hem Ukraynalılara yardım etmek hem de geçmişte Rusya soykırımından kaçan yüz binlerce Kafkasyalıya sığınak sağlayan ortak evimiz olan Avrupa’yı korumak.” demişti.

22 Ağustos 2014 tarihinde “Özgür Kafkasya” (Svobodnıy Kavkaz) Hareketinin Başkanlık Divanı, Kafkasya kahramanı Cahar Dudayev’in ismini taşıyan uluslararası taburun Ukrayna’da bulunduğunu bildirmişti.

Kaynak: QHA