Hatajukov’dan “toplu intihar” açıklaması

İnsan Hakları aktivisti Valeri Hatajukov Nalçik hapishanesindeki toplu intihar girişimiyle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamayı Kavpolit’ten alıntılıyoruz. 

Kabardey-Balkar Sivil Gözlem Komisyon üyeleri (11 Nisan’da) Nalçik hapishanesini ziyaret etti. Onlar, bu ziyareti yakınlarının ailelerinin açıklaması üzerine gerçekleştirdi. Bazı mağdurlarla konuşma imkanları oldu. Onlar intihar girişimini doğruladılar.

Nalçik hapishanesinde yaşanan şey, kesinlikle tekrarlanmamalı. Yaşanan bu olaydan ciddi dersler çıkarılmalı.

Tüm mercilere başvurduk. Savcılığa ve Mikhail Fedotov’a (RF devlet başkanlığı sivil toplum ve insan hakları gelişimi konsey başkanı) başvuruda bulunduk. Kabardey-Balkar başkanına da başvuracağız.

Savcılık inceleme yürütecek, bizler de süreci çok dikkatli bir şekilde takip edeceğiz.

Neden böyle bir olay yaşandığını sormak haklı bir sorudur. Maalesef, benzer olaylar sadece Kabardey-Balkar’da değil tüm Rusya’da yaşanıyor. Tüm bunlar aslında Rusya’daki cezaevi sistemiyle ilgili.

Bildiğim kadarıyla, Rusya’da işkencenin meşru görüldüğü, bunların gerçekleştirildiği alanlar var. Oralarda durum daha da kötü. Onlarla kıyaslandığında Nalçik’teki şartları az-çok kabul edilebilir olarak adlandırmak mümkün.

Bu herkesçe bilinen bir konu. Konu hakkında çok şey söyleniyor ama maalesef şimdilik değişen bir şey yok.

Nalçik hapishanesinde tam oalrak neler yaşandığını bilemiyoruz. Ama her şeyi anlamaya çalışıyoruz.

Şu anda orada ne olduğunu değerlendirmek çok zor. Mahkum yakınları bu sabah bize telefon açtılar, açlık grevinin devam ettiğini iddia ediyorlar.

Hapishane çalışanları yaşanan şeyi kendilerine karşı bir komplo olarak adlandırdı.

Mahkumların kurallara kesinlikle riayet etmesi gerekiyor. Eğer kuralları ihlal ederlerse, sorumluluğunu üstlenmeleri gerekir. Onlar cezalandırılabilir. Ancak bu cezalar, yaptıkları şeyle orantılı olmalı.

Eğer mahkum itaat etmediyse, bu onun dövülmesi gerektiği anlamına gelmiyor. Sözünü ettiğimiz durum bu.

Her halükarda keyfi hareketler ve fiziki şiddet kesinlikle kabul edilemez. Bunun hiç bir gerekçesi olamaz.