Gürcistan’ın cumhurbaşkanı Zurabişvili oldu

Gürcistan’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu, 28 Ekim’de bir ay kadar önce gerçekleşti. Sonuçların ardından, iktidar partisi “Gürcistan Rüyası”nın desteklediği bağımsız aday Salome Zurabişvili ve muhalefetteki “Birleşik Ulusal Hareketi” adayı Grigol Vaşadze ikinci tura kaldı.

28 Kasım seçim günü Gürcistan muhalefeti ile güvenlik güçleri seçimdeki usulsüzlükler nedeniyle ikiye ayrıldılar. Birleşik Ulusal Hareketi, seçmenlerin oy kullanma merkezlerinde rüşvet aldıklarını iddia etti. İçişleri Bakanlığı ise oylama sırasında herhangi bir usulsüzlüğün olmadığını, seçimlerin sakin geçtiğini açıkladı.

Seçimlerin ilk saatlerinde usulsüzlük nedeniyle ilçe komisyonlarına 10 kadar şikayette bulunuldu. Muhalefet özellikle seçim bürolarından veri istedi. Verilere göre saat 13.16 itibariyle Grigol Vaşadze’nin parti merkezine, sahte kimliklerle oy kullanma dahil 520 ihlal ile alakalı bilgi ulaştı.

Bugün açıklanan resmi sonuçlara göre ise iktidar partisinin desteklediği Salome Zurabişvili %59,54 oy oranı aldı. Muhalefet adayı Grigol Vaşadze ise %40,46 oy oranında kaldı.

Gürcistan’da halkın son kez cumhurbaşkanını oylamak için sandıklara gittiği seçimde Zurabişvili ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı oldu. Zurabaşvili aynı zamanda Fransa doğumlu ve 30 yaşına kadar Gürcistan topraklarına adım atmadı. Yeni cumhurbaşkanı 2003 yılında Fransa tarafından Post-Sovyet bölgesine diplomat olarak atanmıştı. Analistler seçim sonrası ülkenin Avrupa’ya olan entegrasyon sürecinin daha da hızlanacağı yorumunda bulundular.