Gürcistan’dan Karabağ ile ilgili açıklama

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı Eylül ayında İşgal altındaki Dağlık Karabağ’da yerel yönetimlerle ilgili geçirilen ‘’seçimleri’’ tanımadığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan resmi açıklamada, Azerbeycan‘ın uluslararası platformlarında tanınan toprak bütünlüğünün ve bağımsızlığının desteklediklerini dolaysıyla Karabağ’da yapılan ‘‘seçimlerin’’ sonuçlarını tanımadıkları vurgulandı.

Ermenistan, Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ’da sık sık seçimler yaparak siyasi görüşmeleri tıkıyor.

Konuyla ilgili Bakü’de resmi açıklama yaparak; Dağlık Karabağ’da tek taraflı olarak geçirilen seçimlerin hukuki hiçbir geçerliliği ve yasallığı olmadığını bildiren Erevanı sert şekilde kınamıştı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Ermenistan’ın Karabağ’daki sözde seçimlerini Kiev yönetiminin kabul etmediği vurgulandı. Açıklamada sözde seçimlerin tanınmadığına dikkat çekilerek Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne vurgu yapıldı.

Öte yandan açıklamada, Ermenistan’ın uluslararası kanunlara uyması gerektiğine dikkat çekildi.

Ermenistan 1991’de Rus güçlerinin yardımıyla stratejik öneme sahip Hankendi’yi, 1992’de Hocalı ve Şuşa’yı işgal ederek büyük bir katliam yaptı. Daha sonra Laçın, Hocavend, Kelbecer ve Ağdere’yi de ele geçiren Ermeniler, 1993 senesinde ise Ağdam’ı, Cebrayıl, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan illerini işgal etti.

Böylelikle Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal edilirken, bir milyona yakın insan da yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kaldı.

Ermenistan işgal sürecini tamamladıktan sonra Rusya, Fransa ve ABD’nin eş başkanlığını yaptığı AGİT bünyesinde ‘‘Karabağ Sorunu’’nun çözümü için Minsk Grubu oluşturulmasına rağmen 27 senedir işgal davam ediyor.

Bugüne kadar Moskova’da Karabağ sorunun çözümü ile ilgili onlarca görüşme yapılmasına rağmen herhangi bir ilerleme kaydedilmiş değil.

Kaynak: DP