Gürcistan’da protestocular LGBT bayraklarını parçalayıp ateşe verdiler

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’teki parlamento binası önünde toplanan milliyetçi gruplar, yanlarındaki getirdikleri gökkuşağı rengindeki LGBT bayraklarını parçalayıp ateşe verdiler.

Open Caucasus Media’dan Maryam Nikuradze’nin verdiği bilgilere göre, bugün LGBT üyeleri tarafından gerçekleştirilmesi planlanan “Onur Yürüyüşü” öncesi Gürcistan’da parlamento binası önünde toplanan milliyetçi gruplar yanlarında getirdikleri LGBT bayrağını parçalayıp ateşe verdi. Çok sayıda polisin olay yerine geldiğini bildiren Nikuradze, Batı karşıtı sloganlar atan grubun Avrupa Birliği ofisi önüne gelip orada da NATO, LGBT ve AB bayraklarını ateşe verdiklerini yazdı.

Nikuradze dikkat çekmemek için protestocular gibi siyah renkte giyindiğini, eylemcilerin zaman zaman kendisine küfrettiğini ve yanında bulundurduğu kameranın küçük boyutlu olduğunu söyledi. Gürcü polisi dün LGBT yürüyüşünü protesto etmek için çağrı yapan sağcı grupların liderlerini tutukladı. Geçtiğimiz yıl Gürcistan’da “Onur Yürüyüşü” (Pride 2021) öncesi LGBT karşıtı eylemler sırasında birçok gazeteci yaralanarak hastanelik olmuş, TV Pirveli muhabiri Lekso Laşkarava hayatını kaybetmişti.