Güney Osetya Savaşı’nda hayatını kaybedenler anıldı

Ağustos 2008’de yaşanan Güney Osetya Savaşı’nda hayatını kaybedenler için Abhazya Cumhuriyeti Güney Osetya Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nde anma programı düzenlendi.

Programa, Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, Abhazya Cumhuriyeti Başbakanı Valeriy Bganba, Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu Millet Meclisi Başkanı Valeriy Kvarchiya, Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Daur Kove, Güney Osetya Dışişleri Bakanı Dmitriy Medoev, Rusya Federasyonu Büyükelçisi Aleksey Dvinyanin, Güney Osetya Cumhuriyeti Büyükelçisi Oleg Botsiyev katıldı.

Törenin açılış konuşmasında Güney Osetya Büyükelçisi Oleg Botsiyev, “Bugün tarihte barış ve insanlığa karşı işlenen en kötü suçlardan birinin 11. yıl dönümünü. Bu suçun mağdurları sadece Oset askeri ve halkı değil, aynı zamanda Rus gönüllü askerleri de. 2008 yılının Ağustos ayının en zor günlerinde Güney Osetya halkının yardımına gelen Rus asker ve subaylarına Güney Osetya’nın minnettar olduğunu ve onları hiçbir zaman unutmayacağımızı her zaman tekrarlayacağız. Saldırganlara karşı omuz omuza savaşan ve Osetlerin anavatanındaki yaşamı ve barışın kurulması için şehit düşen Rus ve Oset askerlerin anıları sonsuza dek yaşayacak, isimleri her zaman Güney Osetya halkının hatıralarında kalacaktır.” dedi.

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, “8 Ağustos 2008’de Güney Osetya’daki olaylar, Gürcistan tarihinde kara bir leke olarak kalacak. Bu sadece Oset halkına karşı bir soykırım da değildir. O günlerde alınan Rus liderliğinin cesur kararları daha sonra halklarımızı korumayı mümkün hale getirdi. Ülkenin korunması için ölen savaşçılar, gönüllü askerler, milisler, sivillerin anıları sonsuza dek yaşayacaktır!” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe katılanlar son olarak Ağustos 2008 savaşında ölenleri bir dakikalık saygı duruşuyla andılar.

Kaynak: ACDB