Geri dönüşçü Türkiyeli Çerkesler sınır dışı edilecek

Krasnodar Kray “Adıge Khase” başkanı Asker Soht, Kavpolit’te yayımlanan yazısında, Türkiye’den anavatanlarına dönerek Kabardey-Balkar’da yaşamaya başlayan Çerkeslerin ikamet izinlerinin iptal edilerek Türkiye’ye sınır dışı edilmek istendiklerini söyledi. Asker Soht, bu tehdit karşısında, ülke başkanı Yuri Kokov’u, DÇB yönetimini ve KAFFED’i göreve çağırdı. Soht’un konuyla ilgili yazısını alıntılıyoruz.

Kabardey-Balkar’da, Türkiye’den anavatanlarına dönüş yapan yurttaşlarımıza, son birkaç gündür, Rusya Federal Göç Hizmeti Kabardey-Balkar idaresinden, geçici ve sürekli ikamet izinlerinin iptal edileceği konusunda mektuplar gelmeye başladı.

Mektuplarda, onlardan Rusya’yı terk etmeleri ve Türkiye’ye dönmeleri isteniyor. Aslında, uzun yıllardır türlü bahanelerle geri dönüş yapmış Çerkesleri anavatanlarından çıkarmaya çalışan Rusya yönetimi, şimdi de, onların hiçbir ilgisinin olmadığı bir gerekçe olan gerginleşen Rusya-Türkiye ilişkileri bahanesini kullanarak, onları Türkiye’ye sınır dışı etmeye çalışıyor.

Anavatanlarına seneler önce yerleşmiş bulunan geri dönüşçüler, şu anda Rusya Federasyonu’ndan vatandaşlık alma sürecindeler. Onların çocukları bu topraklarda büyüyor ve beklentilerini ve gelecek umutlarını Rusya Federasyonu’nda yaşayacak insanlar olarak kuruyorlar.

Kabardey-Balkar yönetimi federal merkez ile işbirliği yaparak, ikamet izinlerinin iptali sürecine engel olmalıdır. Geri dönüşçü yurttaşların hakları korunmalıdır.

Kabardey-Balkar Başkanı Yuri Kokov, Dünya Çerkes Birliği yönetimi ve KAFFED’in acil olarak bu duruma müdahale etmesi gerektiğini düşünüyorum.


Yorumlar