Geri dönüşçü Çerkeslerden Erdoğan ve Putin’e mektup

Adıgey ve Kabardey-Balkar’da yaşayan Türkiyeli geri dönüşçü Çerkesler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben bir mektup yayımladı.

Mektupta, Çerkesler, Rusya ve Türkiye’nin aralarında kurulan dostluk ilişkisinin tarihte bir eşinin olmadığını söyledi ve iki ülke liderden de ortaya çıkan anlaşmazlığı çözüme kavuşturmalarını istedi.

Mektupta, Türkiye’nin hatasını kabul edip oluşan zararı tazmin etmesi, Rusya’nın da Türkiye’ye yönelik yaptırımları iptal etmesi gerektiği ifadelerine yer verildi.

Mektupta, “Rusya ve Türkiye acil olarak güvenlik alanında ve uluslararası terörizmle mücadele konusunda işbirliğini yenilemelidir” deniliyor.

24 Kasım 2015’de düşürülen Rusya uçağının ardından Putin, 28 Kasım 2015’de Türkiye’ye yönelik yaptırımlar kararını imzaladı. Yaptırımlar Rusya’ya Türkiye mallarının getirilmesinin yasaklanması veya kısıtlanmasını öngörüyor.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, 1 Ocak 2016 itibariyle vize uygulaması getirildi ve iki ülke arasında charter uçuşlar yasaklandı. Rusya tur operatörlerine de Türkiye’ye yönelik çalışmalarda izin verilmiyor.