Ermenistan’da güvenlik güçleri Putin’i protesto eden 22 kişiyi tutukladı

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da güvenlik güçleri Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimini protesto eden 22 kişiyi tutukladı.

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da çoğunluğunu Ruslar, Belaruslular ve Ukraynalıların oluşturduğu bir grup, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimini ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i protesto etmek için toplandı. İşgal karşıtı protestocular, Ruslar arasındaki savaş karşıtı muhalefetin simgesi olan beyaz ve mavi renkli bayrakları taşıdılar. Barışçıl protestoya müdahale eden Ermenistan polisi, 22 kişiyi tutuklayıp karakola götürdü. Eylemciler neyle suçlandıklarını bilmediklerini, avukatlarına ulaşmalarının engellendiğini ve tercüman sağlanmadığını bildirdiler.

Ermenistan’daki sivil toplum kuruluşları, savaş ve Putin karşıtı protesto gösterisinin yasalara uygun olduğunu açıkladılar. Union of Informed Citizens isimli kuruluştan Daniel İonnisyan, polisin muhtemelen üst düzey yetkililerden emir aldığını açıkladı. İonnisyan, Erivan’daki Rus Büyükelçiliği tarafından yapılan baskı sonucu böyle bir kararın verilmiş olabileceğine dikkat çekti. Bölge uzmanları Ermenistan’da geçtiğimiz aylarda Putin ve işgal karşıtı gösteri ve yürüyüşlerin olduğunu, fakat polisin hiçbirine müdahale etmediğini, yaşananların bir ilk olduğunu belirttiler.

Ermenistan hükümeti 24 Şubat’tan bu yana Rusya’nın işgaline karşı sessiz kaldı ve Rusya’ya karşı uygulanan uluslararası ambargo oylamalarında tarafsız kalmayı tercih etti.