Ermenistan işgalinden kurtarılan Karabağ toprakları Aliyev ailesine yakın isimler arasında paylaşılıyor

İkinci Karabağ Savaşı sırasında Ermenistan işgalinden kurtarılan Karabağ topraklarının Azerbaycan hükümetine yakın isimlerin şirketleri arasında paylaşıldığı ortaya çıktı.

30 yıllık işgal döneminde tahrip olan Karabağ topraklarının yeniden yapılanması için Azerbaycan hükümeti büyük ölçekli projeler başlattı. Projeyle birlikte kara mayınlarının temizlenmesi, havaalanları ile yolların yapımı ve akıllı köylerin kurulması tasarlandı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Şubat ayında yaptığı bir konuşmada 50 bin hektarlık alanda tarımsal projelerin başlatıldığını duyurmuştu.

Abzas Media tarafından verilen bilgilere göre, 44 gün süren ve Azerbaycan’ın kesin zaferiyle sonuçlanan İkinci Karabağ Savaşı’nın ardından Karabağ’daki tarım arazilerinin Azerbaycan hükümetine ve İlham Aliyev’e yakın kimselerin şirketlerine dağıtıldığı ortaya çıktı. Tarım arazilerinin verildiği şirketlerin çoğuyla ilgili kamuoyu herhangi bir bilgiye sahip değilken, bilinir olanların Aliyev ailesiyle olan ilişkileri dikkat çekti.

İddialara göre, Aliyev ailesine yakınlığıyla bilinen Abdülbari Güzel’e ait Azersun şirketi, Kubadlı bölgesinde 23 milyon 500 bin dolar değerinde 9 bin metrekare arazi aldı. İlham Aliyev’in eşi Mihriban Aliyeva’ya yakınlığıyla tanınan Pasha Holding’in ise Ağdam ve Fuzuli’de bulunan 5 bin hektarlık tarım arazisinde, 500 bin dolar değerinde bir proje kazandı. Agroinkishaf-2017, Agro Fresh, Agro Diary, Azersun ve Kraun Ko isimli beş şirkete toplam 8 bin 500 hektar arazinin kiralandığı bilgisi verildi.

Ermenistan’ın işgali sırasında Karabağ’ı terk etmek zorunda kalan 600 bin Azerbaycanlının bölgeye ne zaman döneceğiyle ilgili herhangi bir çalışma yapılmazken Aliyev ailesine yakın isimlerin şirketlerine büyük arazilerin usulsüz yollardan verilmesi tepkilere neden oldu.