Dağıstanlı direnişçi Ahmedov: Rusya’nın savaşı kaybetmesi için her şeyi yapacağız

Dağıstan Halkları Ukrayna Kongresi Başkanı Ahmed Ahmedov, Rusya’nın kaybetmesi için her şeyi yapacaklarını söyledi.

Ukrayna’da Rus ordusuna karşı savaşan Dağıstan Halkları Ukrayna Kongresi Başkanı Ahmed Ahmedov, Radio Svaboda’ya röportaj verdi. Geçmişte spor antrenörlüğü yapan Ahmedov, 5 senedir Ukrayna’da bulunduğunu ve akrabalarının Dağıstan’da yaşadığını söyledi. 24 Şubat’ta Ukrayna ordusuna dahil olduğunu anlatan Ahmedov, “Ukrayna toplumunu sevmeseydim burada bir dakika bile kalmazdım. Tüm hayatımı spora adadım, farklı ülkelerden iş teklifleri gelmesine rağmen Ukrayna’dan ayrılmadım.” dedi.

Kafkasya’da savaş çıkması ihtimaliyle ilgili soruya cevap veren Ahmed Ahmedov, “İç savaş çıkacağını sanmıyorum. Ancak sonuç olarak Kremlin’e hizmet edenlerin sınır dışı edilmesi gerekir. Özgür ve bağımsız Dağıstan’da onların yeri yok. Dağıstan’da Hazar Denizi var, petrolümüz, doğal gazımız var. Her şeye sahibiz ama gelişmemize izin vermiyorlar. Halbuki sınırlarımız ve nüfusumuz Ermenistan’dan daha büyük. Bizim sadece turizmle uğraşmamızı istiyorlar.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın kaybetmesi için her şeyi yapacaklarını söyleyen Ahmed Ahmedov, “Dağıstanlılar olarak hiçbir zaman saldırgan tarafta olmadık. Tarihte her zaman kendimizi savunduk. Kafkas-Rus Savaşı’nda yaklaşık olarak yüz yıl Rusya’ya karşı savaştık. Kadınları ve çocukları öldürmedik, tarlaları ve ekinleri yok etmedik. Şimdi bu savaşta Rusya’nın kaybetmesi için her şeyi yapacağız. Halkımın umudu Ukrayna’nın kazanmasına bağlı. Çünkü ortak bir düşmanımız var ve gerçekten ortak bir zafer elde edeceğimizi umuyoruz. En azından ben buna göre yaşıyorum.” dedi.

24 Şubat’ta Rus ordusunun Ukrayna’da başlattığı işgal girişimi nedeniyle çok sayıda Dağıstanlı zorla askere alınmıştı.