Dağıstan’dan Kurban Bayramı’nın ertelenmesine ilişkin açıklama geldi

İslam alemi 11 Ağustos’ta Kurban Bayramı’nı coşkuyla kutlarken Dağıstan’da ise bayram 12 Ağustos günü kutlandı.

Dağıstan Müftülüğü konuyla ilgili bayram öncesinde yaptığı açıklamada ülke genelinde bayramın 12 Ağustos’ta kutlanacağını bildirmişti.

Müftülük, Kurban Bayramı’nın diğer bölgelerden farklı günde kutlanmasının sebebini, bayram sonrası yaptığı açıklamada bildirdi.

“Bayramlar rü’yeti hilal ile başlar. Kurban Bayramı’nın da hilalin gözükmesiyle başlaması gerekir. Bu sebeptendir ki hilal gözükmedikçe bayram olmaz. Bayramların ilk günlerinin diğer bölgelerden farklılığı da caizdir. Dağıstan’da hilalin Mekke’den daha geç görülmesinden dolayı bayram tarihinin bir gün ertelenmesi yerinde bir hükümdür.”

Konuyla ilgili demeç veren Moskova Devlet Üniversitesi Kafkasya Araştırma Merkezi’nde uzman Ahmet Yarlıkapov da bayramın bir gün tehir edilmesinin coğrafi konumla alakalı olduğunu söyledi.

Yarlıkapov’a göre, “Sünni İslam’da ay takvimi esastır. Müslümanlar buna çok hassasiyet gösteriyorlar. Bazı ibadetlerin vakitleri de bayram vakitleri de bu takvime göre belirlenir. Coğrafya konumuna göre böyle bir değişiklik oluyor. Mekke’de ay daha önce gözüktü. Dağıstan’da ise daha sonra gözüktü. Bizim de buna uymamız gerekir.” dedi.

Hatırlanacağı üzere bu sene Dağıstan’da Ramazan Bayramı da bir gün sonra kutlanmıştı.

Kaynak: CK